Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj cen zemědělských a průmyslových výrobců, stejně tak vývoj cen v sektoru tržních služeb a stavebních prací. Z analýzy vyplývá, že ceny v průmyslu i zemědělství jsou meziročně stále v poklesu. Opačný trend zaznamenávají ceny stavebních prací a tržních služeb, které v meziročním srovnání mírně rostou.

Zemědělství a průmysl stále v poklesu

Ceny zemědělských výrobců v červnu klesly o 2,8 procenta. Na poklesu se výrazně podílí snížení cen v rostlinné výrobě, a to meziročně o 11,6 procenta. Nejvýrazněji o 17,9 procenta klesly poprvé po 21 měsících ceny brambor. Obiloviny zaznamenaly 14,7procentní pokles cen. Stejně tak se snížila (o 9,8 procenta) cena čerstvé zeleniny. Naopak vyšší byly ceny ovoce, a to o 4,0 procenta.

"Rostlinná výroba, která meziročně zlevnila o více než 11 procent díky nižším cenám brambor, obilovin a čerstvé zeleniny, i v červnu převážila zdražení v oblasti živočišné produkce. Ale srpen se nezadržitelně blíží a s ním pravděpodobně i konec meziročně levnější pšenice. Ta by měla začít zdražovat jak kvůli dramatickému poklesu cen pšenice v druhé polovině minulého roku, tak kvůli horšímu odhadu pro letošní sklizeň, která by měla být o necelých 5 procent nižší než vloni.," uvádí Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Otázkou podle něj zůstává, jakou roli sehraje vývoj ceny pšenice na světových trzích, která se nyní obchoduje na nejnižších hodnotách od roku 2010 a od května ztratila více než 30 procent. Nad vývojem cen potravin, který je jedním z faktorů způsobujících odchylku skutečné inflace od předpokladů ČNB, proto stále visí otazník.

V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 8,6 procenta v důsledku růstu cen mléka (o 17,4 procenta) a vajec (o 7,7 procenta). Ceny skotu i drůbeže se ale snížily (o 1,2 procenta respektive o 4,1 procenta).

Významný vliv na výši cenové hladiny v průmyslové výrobě měl pokles cen elektřiny, plynu a páry o 8,7 procenta a těžby a dobývání o 4,8 procenta. Celkově se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku zůstaly na úhrnu beze změny. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně snížily pouze ceny energií o 4,6 procenta.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.