Best

- Firma vznikla v roce 1990 a vyrábí i prodává betonové stavební prvky pro venkovní a zahradní architekturu.
- Jejím jediným majitelem je Tomáš Březina, Podnikatel roku 2007.
- V současné době má společnost jeden obchodní závod a sedm výrobních v Rybnici, Poleradech, Lučici, Vraníně, Ostravě, Božici a Mohelnici, kde je v areálech celkem 24 výrobních hal.
- Základní surovinou pro výrobu betonových dlažeb, obrubníků, plotů, zdí, schodišť apod. je štěrkopísek, který těží v jednom vlastním a druhém pronajatém lomu. Další dva vlastní lomy zatím firma nechává pro pozdější využití.
- Zaměstnává 500 lidí a dalších více než 500 pro ni pracuje formou outsourcingu třeba v dopravě, ostraze a podobně.
Loňské tržby se pohybovaly těsně pod jednou miliardou korun, v čase stavebního boomu dosahovaly až 1,5 miliardy.

Tomáš Březina je jedním slovem nekonvenční svérázná osobnost, která budí na českém podnikatelském nebi zaslouženou pozornost a určitě není zaměnitelná či přehlédnutelná.

Jeho schopnost říkat i nepříjemné věci dost nahlas a na rovinu je známá. Je přesvědčený, že čím je člověk výše, čím je více vidět, tím by se měl chovat podobně jako on a nesnažit se zalíbit. "Je to jediný způsob života, který vás odrazí od vlastních depresí, od závisti. Věřím více na sílu než na podlézavost. Nemám rád obelhávání sebe sama," tvrdí.

Rád a právem zdůrazňuje, že své stavařské impérium vybudoval bez známostí, privatizačních pletich, a především že jeho firma nefunguje v imaginární ekonomice, ale vyrábí hmatatelný produkt.

"Vždy jsem věděl, že chci dělat něco smysluplného a užitečného. V přeneseném slova smyslu jsem chtěl mít tovární komín, protože jsem to vnímal jako grunt podnikání," tvrdí Tomáš Březina.

Když v roce 1990 začínal na Plzeňsku stavět svoji první fabriku, tak se okolím šířily dvě "zaručené" informace. Buď že je bývalý "estébák" s kontakty, nebo zazobaný reemigrant.

"Ani jedno není pravda," usmívá se sedmapadesátiletý byznysmen. Z Kanady, kde začátkem roku 1990 pracoval 3,5 měsíce, si přivezl 1863 kanadských dolarů a co se týče politického postoje, snad stačí fakt, že jeho otec byl těsně před promocí vyhozen komunisty v roce 1948 z vysoké školy. Obě skutečnosti ovšem naznačují, že ze života Tomáše Březiny by se dal sepsat dobrodružný román. Už na Stavební fakultě ČVUT v Praze měl jasno, že emigruje. Ale s prvorozeným synem Tomášem, který přišel na svět předčasně a vyžadoval zvýšenou péči, se do takové anabáze nechtěl s manželkou lékařkou pouštět.

Takže až se dvěma malými dětmi, což ale také nebyla záviděníhodná situace, vyrazila celá rodina v srpnu 1989 do Rakouska s tím, že skončí u známých v Kanadě. Po pohovoru ve Vídni, kdy pochopili, že se nevyhnou lágru a nekonečnému čekání na azyl, se zase všichni vrátili.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru