Best

- Firma vznikla v roce 1990 a vyrábí i prodává betonové stavební prvky pro venkovní a zahradní architekturu.
- Jejím jediným majitelem je Tomáš Březina, Podnikatel roku 2007.
- V současné době má společnost jeden obchodní závod a sedm výrobních v Rybnici, Poleradech, Lučici, Vraníně, Ostravě, Božici a Mohelnici, kde je v areálech celkem 24 výrobních hal.
- Základní surovinou pro výrobu betonových dlažeb, obrubníků, plotů, zdí, schodišť apod. je štěrkopísek, který těží v jednom vlastním a druhém pronajatém lomu. Další dva vlastní lomy zatím firma nechává pro pozdější využití.
- Zaměstnává 500 lidí a dalších více než 500 pro ni pracuje formou outsourcingu třeba v dopravě, ostraze a podobně.
Loňské tržby se pohybovaly těsně pod jednou miliardou korun, v čase stavebního boomu dosahovaly až 1,5 miliardy.

Tomáš Březina je jedním slovem nekonvenční svérázná osobnost, která budí na českém podnikatelském nebi zaslouženou pozornost a určitě není zaměnitelná či přehlédnutelná.

Jeho schopnost říkat i nepříjemné věci dost nahlas a na rovinu je známá. Je přesvědčený, že čím je člověk výše, čím je více vidět, tím by se měl chovat podobně jako on a nesnažit se zalíbit. "Je to jediný způsob života, který vás odrazí od vlastních depresí, od závisti. Věřím více na sílu než na podlézavost. Nemám rád obelhávání sebe sama," tvrdí.

Rád a právem zdůrazňuje, že své stavařské impérium vybudoval bez známostí, privatizačních pletich, a především že jeho firma nefunguje v imaginární ekonomice, ale vyrábí hmatatelný produkt.

"Vždy jsem věděl, že chci dělat něco smysluplného a užitečného. V přeneseném slova smyslu jsem chtěl mít tovární komín, protože jsem to vnímal jako grunt podnikání," tvrdí Tomáš Březina.

Když v roce 1990 začínal na Plzeňsku stavět svoji první fabriku, tak se okolím šířily dvě "zaručené" informace. Buď že je bývalý "estébák" s kontakty, nebo zazobaný reemigrant.

"Ani jedno není pravda," usmívá se sedmapadesátiletý byznysmen. Z Kanady, kde začátkem roku 1990 pracoval 3,5 měsíce, si přivezl 1863 kanadských dolarů a co se týče politického postoje, snad stačí fakt, že jeho otec byl těsně před promocí vyhozen komunisty v roce 1948 z vysoké školy. Obě skutečnosti ovšem naznačují, že ze života Tomáše Březiny by se dal sepsat dobrodružný román. Už na Stavební fakultě ČVUT v Praze měl jasno, že emigruje. Ale s prvorozeným synem Tomášem, který přišel na svět předčasně a vyžadoval zvýšenou péči, se do takové anabáze nechtěl s manželkou lékařkou pouštět.

Takže až se dvěma malými dětmi, což ale také nebyla záviděníhodná situace, vyrazila celá rodina v srpnu 1989 do Rakouska s tím, že skončí u známých v Kanadě. Po pohovoru ve Vídni, kdy pochopili, že se nevyhnou lágru a nekonečnému čekání na azyl, se zase všichni vrátili.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pro charakteristiku Tomáše Březiny, zakladatele, generálního ředitele a jediného majitele betonové firmy Best by se našla nekonečná řada přívlastků typu tvrdý podnikatel, srdečný společník, sebevědomý byznysmen, ale i muž, jenž je rád středem pozornosti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.