Na rekordní obrat 11,7 miliard korun dosáhl českobudějovický Bosch. Během loňského roku mu vzrostly tržby o 17,8 procenta. I přesto zisk společnosti klesl z 238 milionů na 70 milionů korun. 

Růstu dosáhl jeden z největších výrobců automobilových komponentů výrobou systémů DNOX pro osobní vozidla, který slouží k odbourávání oxidů dusíku ve výfukových plynech.

Za ně společnost utržila meziročně o 75 procent více, tedy 3,3 miliardy korun. Systém společnost uvedla na trh v roce 2008. Firma díky němu pomáhá výrobcům osobních aut splnit nové přísné legislativní limity. 

"Loni naběhla výroba druhé generace systémů pro osobní automobily a převzatá výroba systémů pro nákladní automobily. S novou generací jsme získali i nové odběratele," řekl jednatel společnosti Milan Šlachta.

Z celkového obratu patří největší část výrobě nádržových modulů. Ten se meziročně zvýšil o 14 procent na 4,2 miliardy korun. 

Téměř celá produkce českobudějovické dceřiné společnosti německého koncernu směruje do zahraničí, převážně k odběratelům v EU.

Výrobky odtud se ale dodávají také na trhy v USA, v Brazílii, do Japonska, Ruska a další asijské trhy. Odbírají je přitom všechny významné automobilky od Alfy Romeo, Audi a BMW až po Toyotu a Volvo. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru