Nezaměstnanost v červnu v Česku meziměsíčně klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta. Úřad práce v úterý oznámil, že bez práce bylo v šestém měsíci tohoto roku 537 179 lidí. V květnu podíl nezaměstnaných činil 7,5 procenta a bylo jich 549 973. Situaci na trhu práce dál ovlivňují sezónní práce a oživování české ekonomiky.

V příštích měsících by ale mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol na úřady práce stagnovat nebo mírně růst, uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

Absolventi škol zatím ještě statistiku výrazně neovlivňují, klasicky si užívají poslední prázdniny. Úřad práce zatím eviduje jen vyšší počet dotazů. Hledat práci by si absolventi ale podle úřadu měli začít už nyní. "Během letních měsíců si ji mohou vyjednat a v září, kdy jim skončí status studenta, pak mohou plynule nastoupit do zaměstnání," uvedl ve zprávě Úřad práce.

Namísto studentů tak naopak na úřady práce často míří jejich (nyní již bývalí) učitelé. Školy tímto způsobem často řeší napjaté rozpočty. Svědčí o tom fakt, že mezi nově evidovanými se začali objevovat právě učitelé, vychovatelé, pedagogičtí pracovníci či lektoři. 

Stále ale mezi registrovanými uchazeči převažovali pracovníci ve službách, prodeji a administrativě, manipulační, pomocní, nekvalifikovaní stavební či montážní dělníci, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, opraváři a řidiči.

Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629 274 lidí, nejvíc v historii Česka. Od začátku roku vytrvale ubývá nezaměstnaných a přibývá volných míst. Počet pracovních míst v červnu meziměsíčně stoupl o 1456, zaměstnavatelé jich nabízeli témř padesát tisíc - přesně 49 479. Z celkového počtu lidí bez práce je přes půl milionu - tedy 522 065 takzvaných dosažitelných uchazečů. Ti jsou tedy schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,8 procenta. I tam ale klesá a v červnu se proti květnu snížila o půl procentního bodu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, kde činí 9,8 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal Úřad práce tradičně v Praze, a to 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,5 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost měl jako obvykle okres Praha - východ, 3,4 procenta. Hranici pěti procent nepřesáhla nezaměstnanost na Mladoboleslavsku, Pelhřimovsku, okresech Praha - západ a Plzeň - jih, Rokycansku, Benešovsku, Rychnovsku a Prachaticku.

EU trápí nezaměstnanost znatelně více 

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 10,9 uchazeče. Největší počet uchazečů připadá na jedno místo na Ústecku (35,6), Bruntálsku (33,9), Karvinsku (33,3), Jesenicku (29,9) a Sokolovsku (28,7).

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z dubnových výsledků dosahovala 6,2 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 10,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru