Nejen americkým akciím se v uplynulém pololetí dařilo. Na světě se najdou trhy, které během posledních šesti měsíců dovedly zhodnotit investici o více než pětinu. Hledat je ale potřeba v poněkud exotických destinacích a výsledky jsou poněkud překvapivé. Například už jen fakt, že na špici se drží země, jejíž zástupci nyní horko těžko jednají o restrukturalizaci letitých dluhů, které nejsou schopni splácet – tedy Argentina.

A i výčet dalších výnosných trhů je překvapivý. V první pětce sestavené serverem CNN Money najdeme ještě dvouciferně návratné Dánsko, Indii, Pákistán a arabský emirát Dubaj. Pro srovnání: Index PX pražské burzy klesl od začátku letošního roku téměř o pět procent. 

Argentina: Chuť riskovat a levné akcie

Letošní nárůst výnosů o neuvěřitelných 47 % činí z burzy v Buenos Aires rekordmana přehledu 40 světových burzovních domů, který každoročně sestavuje společnost Bespoke Investment Group. Úspěch této burzy je o to překvapivější, že se ekonomická situace této jihoamerické země v posledním roce těžko dá považovat za ideální.

Ještě v červnu předpovídaly titulky volný pád této burzy poté, co americký Nejvyšší soud zvrátil předchozí federální rozhodnutí, které Argentinu zavazovalo zaplatit některým svým věřitelům v plné výši. Tento krok rozvířil obavy, že země již podruhé od roku 2001 nebude schopná své dluhy splácet. Argentinská ekonomika zároveň spadla do recese a hodnota místního pesa se oproti hlavním světovým měnám prudce snížila.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru