Zahraniční obchod České republiky skončil v květnu v národním pojetí podle předběžných údajů přebytkem 13 miliard korun, což je meziročně o 0,3 miliardy méně. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především meziroční přírůstek aktiva strojů a dopravních prostředků, negativně naopak působilo prohloubení deficitu bilance minerálních paliv a chemických výrobků. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.

Za přírůstkem aktiva strojů a dopravních prostředků o 2,1 miliardy korun stojí zejména zvýšení přebytku bilance silničních vozidel o 4,1 miliardy korun. Deficit bilance minerálních paliv se prohloubil o 1,7 miliardy korun, deficit chemických výrobků o 1,6 miliardy.

Květnový výsledek zahraničního obchodu byl letošním nejslabším. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se dva květnové svátky projevily v nižší aktivitě jak ve výrobě, v zahraničním obchodu, tak i v maloobchodu. Svátky připadly na čtvrtek, a vybízely tak ke vzetí volna na oba pátky.

"Z nižšího květnového přebytku bych nečinila žádné vážné závěry. Dost možná nyní čelíme přechodnému utlumení růstu, jak naznačují některé předstihové ukazatele (například PMI nebo průmysl v Německu). Věříme ale, že ve druhé polovině letošního roku dojde opět ke zrychlení oživení v Evropě," uvedla Horská.

Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 82,3 miliardy korun, což představuje meziroční zvýšení o dvacet miliard. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 14,1 procenta a dovoz o 13,1 procenta.

Metodika národního pojetí reflektuje změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, ne pouze pohyb zboží přes hranice například i mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí. Dříve ČSÚ používal přeshraniční metodu, nová metodika výpočtu podle statistiků lépe odráží skutečný výkon domácí ekonomiky.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila přebytkem 51,2 miliardy korun, a byla tak meziročně o 7,7 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o osm miliard na 37,2 miliardy korun.

ČSÚ zveřejnil i čísla odpovídající starší metodice, tedy přeshraničnímu pojetí. Podle předběžných údajů se takto počítáno v květnu meziročně vývoz zvýšil o 11,8 procenta a dovoz o 9,9 procenta. Celkový vývoz zboží v přeshraničním pojetí dosáhl hodnoty 287,9 miliardy korun a dovoz 253,2 miliardy.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 15,9 procenta (21,5 miliardy korun). Zvýšil se především vývoz silničních vozidel (o sedm miliard korun), výpočetní techniky (o 5,2 miliardy) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3,4 miliardy korun).

Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 13,7 procenta (13,0 miliardy korun), z čehož nejvyšší přírůstky byly zaznamenány u silničních vozidel (o 2,8 miliardy), elektrických zařízení, přístrojů, spotřebičů a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (shodně o dvě miliardy).

Dovoz minerálních paliv meziročně vzrostl o 6,2 procenta (1,4 miliardy). Dovoz ropy stoupl o 2,7 procenta hodnotově a o 0,6 procenta naturálně. Dovoz zemního plynu klesl o 5,3 procenta hodnotově, v naturálním vyjádření se zvýšil o 21 procent.

Celkově za prvních pět měsíců letošního roku byl v přeshraničním pojetí vývoz vyšší o 14,8 procenta a dovoz o 12,9 procenta.