Světová ekonomika by měla ve druhém pololetí zesílit růst a příští rok dál zrychlit, i když možná mírněji, než se dosud čekalo. Řekla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová na finanční konferenci v jižní Francii.

Podle ní nehrozí, že by Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, zažila prudké zpomalení růstu.

MMF tento měsíc vydá aktualizaci své jarní globální prognózy a Lagardeová svými slovy naznačila, že nové předpovědi budou mírně horší. Fond v dubnu odhadl, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,6 procenta z loňských tří procent a příští rok dál zesílí na 3,9 procenta.

"Globální aktivita se zrychluje, její dynamika bude ale možná méně silná, než jsme čekali, protože potenciální růst je slabší a investice zůstávají v útlumu," uvedla šéfka MMF podle agentury Reuters.

Oživování z posledních krizí je podle ní stále jen mírné a křehké a opatření na podporu poptávky ze strany centrálních bank mají jen omezené dopady.

Na podporu růstu tak podle Lagardeové musí zasáhnout vlády prostřednictvím investic do infrastruktury, vzdělání a zdravotnictví. "Řada zemí má příležitost obnovit investice, aniž to ohrozí zdraví veřejných financí," řekla šéfka MMF.

K posílení investic vyzval vlády eurozóny na konferenci v Aix-en-Provence i člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Benoit Couere. ECB podle něj hodlá udržovat úrokové sazby na velmi nízké úrovni po dlouhou dobu, vlády ale musí "investovat do Evropy" a úzce v tom spolupracovat.

Současná ekonomická situace eurozóny, kterou charakterizuje vysoké zadlužení, vysoká nezaměstnanost a slabý růst, je podle Couerea velmi znepokojivá.

"Jedinou možností, jak z toho ven, je investovat," řekl člen vedení ECB. Varoval ale před "vršením nových dluhů na staré" a vyzval země eura, aby "flexibilně" dodržovaly pakt rozpočtové stability a pokračovaly v reformách.

Také podle Lagardeové je důležité, aby vlády zemí eura šly dál cestou reforem a zejména aby dokončily projekt bankovní unie. Eurozóna se podle ní vymaňuje z recese zatím jen velmi zvolna.

Asii a zejména Číně podle Lagardeové nehrozí žádný "brutální útlum". V případě Číny jde podle ní o mírné zpomalení růstu na udržitelnější úroveň 7,0-7,5 procenta.

Hrubý domácí produkt Číny stoupl v prvním letošním čtvrtletí o 7,4 procenta a vykázal nejpomalejší růst za posledních 18 měsíců. Analytici podle ankety Reuters očekávají, že v celém tomto roce růst zpomalí na 7,3 procenta, což by bylo nejméně za 24 let.