Způsob danění amerického internetového obchodu Amazon prověřují úředníci Evropské komise. Jde o součást rozsáhlejšího vyšetřování, které se dotýká vícero velkých společností.

Evropské centrum Amazonu sídlí v Lucembursku. Právě tam zástupci komise poslali požadavek na dodání dokumentů týkajících se toho, jak americká firma v této zemi platí daně.

"Zajímá nás uspořádání vztahu mezi Lucemburskem a Amazonem," řekl listu Financial Times důvěryhodný zdroj z Evropské komise.

Požadavek na zaslání zmíněných dokumentů je podle Financial Times předstupněm skutečného vyšetřování, které řídí právě lidé z Bruselu.

Amazon se na jejich mušku nedostal náhodou. Podle dostupných informací se Evropská komise snaží rozkrýt vztahy mezi jednotlivými unijními zeměmi a nadnárodními korporacemi, které v nich platí daně.

Úředníci předpokládají, že existují dohody na velmi mírném daňovém uspořádání vůči velkým korporacím. Komise už zahájila tři rozsáhlá vyšetřování v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku, které se týkají daní společnosti Apple, sítě kaváren Starbucks či Fiat Finance.

Pokud vyšetřovatelé zjistí nepovolenou státní podporu, bude Evropská komise od firem žádat doplacení peněz, které svými "úsporami" získaly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru