"Ve slovenských textilkách je to zřejmě podobné jako v Bangladéši," myslí si Anna, která na Slovensku pracuje v oděvní firmě. "Jsme tu namačkané jako sardinky… Co se týče bezpečnosti, jsme na tom ale asi přece jen lépe," reagovala Anna na loňskou tragédii bangladéšské textilky Rana Plaza v rozhovoru s autory výzkumu "Stitched Up".
Výzkum se zabýval pracovními podmínkami v oděvním průmyslu v Turecku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Gruzii, Chorvatsku, Makedonii, Moldavsku, Rumunsku i na Slovensku a na Ukrajině.
Odhalil při tom, že problémy, jako je nízká mzda, nutné přesčasy či špatné bezpečnostní podmínky nejsou pouze výsadou textilek v Bangladéši, Číně nebo Indonésii. Jako zdroje levné pracovní síly fungují pro značkové módní řetězce také postsocialistické evropské státy.
"Mzdy jsou čím dál nižší. Dříve jsem si vydělala 430 eur měsíčně, dnes už jen 330 eur," citovala výzkumná zpráva další zaměstnankyni slovenské textilky.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru