Švýcarský nadnárodní koncern ve Velké Británii vyplácí mzdu na úrovni tzv. životního minima (tedy úrovně, za kterou se dají splatit všechny životní náklady) osmi tisícům zaměstnanců. Nově přijatý návrh před nízkou mzdou ochrání i zaměstnance pracující na dohodu či najaté přes agenturu. Těch má firma kolem 800.

"Jsme hrdí na to, že jsme se jako první mainstreamový výrobce v Británii stali zaměstnavatelem poskytujícím mzdy na úrovni životního minima. Vidíme v tom i možnost pozitivně ovlivnit další podniky v našem sektoru," okomentovala růst minimálního platu ve firmě pro BBC Fiona Kendrick, výkonná šéfka Nestlé pro Velkou Británii a Irsko.

Firmou stanovená "dostatečná minimální mzda" je založena na tom, že zaměstnanec dokáže z platu pokrýt veškeré své minimální životní náklady. Podmínkou takto stanovené mzdy nicméně je, že více než 30 procent z celkové částky nebude použito na bydlení. 

Náklady na živobytí (zahrnující výdaje na bydlení, jídlo, daně a zdravotní péči) se liší v různých částech Velké Británie. Nyní je výplata pokrývající životní minimum stanovená na 8,80 liber na hodinu v Londýně a ve zbytku země je to 7,65 liber. Celostátní minimální mzda je přitom 6,31 liber na hodinu pro pracovníky starší 21 let a pro mladší 5,03 liber.

Kampaň za zavedení zvýšené mzdy vedla především nadace Living Wage Foundation. Její ředitel Rhys Moore považuje přijetí návrhu společností Nestlé za důležitý milník, který by mohl přesvědčit další firmy udělat totéž a zlepšit tím podmínky zaměstnanců. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru