Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu poroste o 2,5 procenta a stejné tempo by mělo HDP dosáhnout i v příštím roce.

Uvádí to prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterou v pondělí fond zveřejnil po uzavření konzultací s Českou republikou. V dubnové zprávě přitom fond předpovídal růst Česka jen o 1,9 procenta. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta.

Ve střednědobém horizontu MMF předpovídá ČR růst kolem dvou procent ročně. "Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je i stále více podporováno domácí poptávkou," uvedl vedoucí delegace MMF Costas Christou.

Intervenční politika centrální banky sice vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale podle delegace zůstává na velmi nízké úrovni. Postupně by ale během několika měsíců měla začít růst a blížit se k cíli ČNB, který je kolem dvou procent. Do té doby by měla ČNB v intervencích pokračovat.

"S misí MMF se shodujeme, že inflace je aktuálně velmi nízká mimo jiné v důsledku vývoje cen energií a potravin. Listopadové oslabení kurzu koruny však prakticky odvrátilo riziko dlouhodobého podstřelování inflačního cíle a vzniku dlouhodobé deflační spirály vyvolané nedostatečnou poptávkou," uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

"V souladu s postojem ČNB je i konstatování, že se pro nás kurz stal novým nástrojem, nikoli cílem měnové politiky. Opuštění tohoto nástroje tak MMF doporučuje až v situaci, kdy bude zajištěno dlouhodobé udržitelné plnění našeho inflačního cíle a potvrzeno pevné ukotvení inflačních očekávání,“ dodal Tomšík.

Česko by také mělo pokračovat v prosazování strukturálních reforem zaměřených na zvýšení podílu pracovní síly, zvýšení investic do lidského kapitálu a zlepšování podnikatelského prostředí.

Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států MMF. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu, která je prezentována na tiskové konferenci, jež misi uzavírá.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru