Dovolenková askeze, tak by se dal popsat současný postoj Čechů k čerpání dovolené. Již několik let v řadě Češi raději volí více krátkých rozdrobených dnů volna v průběhu roku před delším letním pobytem mimo pracovní prostředí. Obliba dovolených mimo letní prázdniny roste, letos si takto naplánovali dovolenou 3 z 10 zaměstnanců a více než třetina pracujících si vybírá týden či méně dní volna vcelku.

„Češi poměrně často volí krátké, rozdrobené dovolené. V evropském kontextu se tuzemský přístup poněkud vymyká. V řadě zemí jsou totiž nejběžnější třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik kariérního portálu Jobs.cz.

Mimo kancelář jen na skok

Méně než týden volna v kuse si v průběhu roku vybere více než desetina zaměstnanců, konkrétně 13 procent pracovníků. Přesně týden nepřetržité dovolené čerpá dle průzkumu portálu Jobs.cz 22 procent zaměstnanců. Mezi jedním a dvěma týdny volna vcelku si v průběhu roku vybere 38 procent Čechů. Dlouhé dovolené zůstávají spíše výjimkou, dva až tři týdny dovolené v kuse volí 14 procent lidí. Dovolené delší tří týdnů v kuse si čerpá 13 procent zaměstnanců.

Jedním z možných důvodů dovolenkového odříkání je i fakt, že se u svého zaměstnavatele snaží vyvolat pocit vlastní nepostradatelnosti. S tímto postojem souvisí i fenomén práce v době volna. Během své dovolené si přehled o tom, co se děje v práci, udržují čtyři z deseti zaměstnanců oslovených v průzkumu Workmonitor společnosti Randstad.

Téměř třetina oslovených ve Workmonitoru navíc přiznala, že v průběhu dovolené vyřídí pracovní telefonát nebo e-mail. Pracovní past, kdy se zaměstnanec nemůže odpoutat od pracovních povinností ani během dovolené, ovšem není pouze vůlí zaměstnance. Přibližně čtvrtina zaměstnavatelů totiž očekává, že jejich zaměstnanci budou k dispozici kdykoli, tedy i v průběhu jejich dovolené.

Mobilní éra znemožňuje „se vypnout“

Dostupnost zaměstnance navíc usnadňuje éra mobilních technologií. „Masové rozšíření smartphonů a tabletů proměňuje způsob trávení dovolených. Většina lidí je už celkem dlouho zvyklá na to, že jim kolegové nebo obchodní partneři mohou v pracovních záležitostech zavolat v podstatě kdykoliv,“ říká Dombrovský.

„Avšak rychlé mobilní datové spojení dostupné (i cenově) v podstatě kdekoliv tento aspekt ještě posiluje. Mnozí Češi mají na mobilu či tabletu neustále synchronizovanou e-mailovou schránku, a to i během pobytu mimo ČR. Povinnosti vůči zaměstnavatelům – ať už skutečné, či domnělé – se tak mnohým plíživě vkrádají do soukromého času. Skutečně ,vypnout‘, odpojit se a užít si dovolenou naplno dnes dokáže jen malá část lidí,“ dodává Dombrovský.

Zcela odprostit se od pracovních záležitostí zvládne přibližně třetina zaměstnanců čerpajících dovolenou. Postoj celé společnosti tak vedl k tomu, že Češi patří mezi pracovně nejvíce vytížený evropský národ.

Koordinace dovolených

I přes to, že je to zaměstnavatel, kdo primárně rozhoduje o tom, kdy a na jak dlouho zaměstnanec na dovolenou nastoupí, v praxi se na termínu dovolené vzájemně domluví spolupracovníci a zaměstnavatel obvykle jen s minimem připomínek termíny akceptuje. Tato varianta nastává dle průzkumu Jobs.cz ve více než polovině případů. Pouze 16 procent zaměstnanců mezi sebou dovolenou nijak nekoordinují a čerpají ji dle libosti. 

Naproti tomu centrální plánovaní dovolených zaměstnavatelem probíhá téměř v 30 procentech případů, z toho ve 12 procentech se jedná o celozávodní dovolenou.