Zahraniční vlastníci našli další cestu, jak odčerpat přebytečné peníze z českých dceřiných společností a vyhnout se 19procentní dani ze zisku. Půjčují si miliardové částky a platí za ně často jen symbolický úrok.

Zmíněný trend potvrzují oslovení odborníci z oboru poradenství. „V poslední době se rozmáhá zejména poskytování úvěrů českými společnostmi do zahraničí. Důvodem je skutečnost, že úrokové sazby jsou v poslední době v České republice v porovnání s ostatními zeměmi nižší, čehož některé nadnárodní skupiny využívají,“ uvedl manažer daňového poradenství firmy Mazars Vít Fritzsche.

Kromě klasických půjček se dynamicky šíří také takzvaný cash-pooling. Jeho podstatou je, že společnosti ve skupině sdílejí volné peníze.

Praxe je obvykle taková, že české dceřiné firmy posílají volné prostředky na společný účet v zahraničí. „To by nemusel být problém, pokud by úrokové sazby u cash-poolingových účtů nebyly ještě nižší než u klasických půjček,“ dodává Vít Fritzsche.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru