Skupina PPF Petra Kellnera utratí v Rusku další peníze. V době, kdy v Moskvě spouští svůj dosavadní největší realitní projekt Comcity, už ohlašuje nové masivní investice.

Tentokrát plánuje investovat 130 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) do rozšíření svého logistického parku South Gate jihovýchodně od Moskvy, ve kterém drží 60 procent. Kapitál chce mít proinvestovaný ještě letos.

Tuto informaci potvrdil ruské zpravodajské agentuře ITAR-TASS půlprocentní akcionář PPF Jean-Pascal Duvieusart.

Peníze mají padnout na stavbu třetí a čtvrté části logistického parku o rozloze 130 tisíc metrů čtverečních. Když v loňském roce skupina dostavěla zatím poslední část centra o rozloze 55 tisíc metrů čtverečních, investovala do ní 85 milionů dolarů. Mezi hlavní nájemce patří například společnost Volvo Trucks Center, Decathlon nebo John Deere.

PPF Real Estate, dceřiná společnost skupiny PPF, chce ze South Gate udělat jeden z největších průmyslových komplexů v zemi o finální rozloze 650 tisíc metrů čtverečních.

“Jihovýchod Moskvy je velmi žádaný směr a jeden z hlavních dopravních tahů. Do budoucna očekáváme, že se nápor na logistiku a dopravu bude tímto směrem zvětšovat,” uvedl zdroj ze skupiny PPF, jenž si nepřál být jmenován.

Skupina PPF se k South Gate dostala před třemi lety. Tehdy držela většinový podíl v průmyslovém komplexu společnost Grove International Partners, kteří se ho snažili zbavit.

Mezi aktivními kandidáty se objevil developer Ravens Russia s tím, že celý projekt odkoupí a dostaví. Minoritní akcionáři Chris van Riet ze společnosti Giffels Management a jeho partner David Simons však měli na odkup podílu Grove International Partners předkupní právo, které s pomocí kapitálu PPF uplatnili. Do obchodu vstoupila česká skupina jako partner a logistické centrum tak Ravensu “vyfoukla”.

V nejbližší době také otevře PPF Real Estate svůj doposud největší a nejdražší realitní projekt Comcity. Do kanceláří o rozloze 108 tisíc metrů čtverečních se nastěhuje například telekomunikační společnost Rostelekom nebo přední ruská technologická firma Systematika.

Až se dostaví všechny etapy, bude Comcity zahrnovat dvanáct budov o celkové rozloze 430 tisíc metrů čtverečních. Celá investice má spolknout necelou miliardu eur.

Skupina již před rokem uvedla, že průměrná nájemní cena jednoho metru čtverečního se pohybuje kolem čtyř set dolarů za rok. Výstavba první etapy Comcity vyšla PPF na šest miliard korun.

Rusko se pro realitní byznys PPF ukazuje jako příjemná destinace. V loňském roce tam totiž skupina utržila 43 milionů eur (1,1 miliardy korun), tedy téměř 60 procent tržeb celé realitní větve PPF. V roce 2012 to přitom bylo pouze 19 milionů eur (480 milionů korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru