Do dvou let začnou banky, pojišťovny a další společnosti takzvaného veřejného zájmu vybírat své auditory povinně ve veřejných tendrech. Rozvolnění vztahů mezi nimi, větší kontrolu i otevření trhu auditorských služeb menším hráčům mají za cíl nedávno schválená přísnější pravidla Evropské unie. "Reforma povinného auditu má posílit nezávislost auditorů a částečně také restrukturalizovat trh," shodli se účastníci kulatého stolu Hospodářských novin.

Právě velké společnosti si s auditory často za léta spolupráce vytvořily nezdravě dlouhé a harmonické vztahy. Ty na jednu stranu přinášejí řadu výhod, mohou ale představovat i problém pro nezávislost auditu.

V zahraničí v některých případech vedly dokonce až ke krytí finančních machinací. Podle údajů z obchodního rejstříku přitom i některé velké české firmy auditovaly své výsledky dlouhé roky s jedinou firmou. A navíc si ještě u stejné společnosti platily třeba daňové poradenství.

"Když firma radí klientovi s účetnictvím a následně při auditu shledá, že je něco špatně, nebude na to upozorňovat. Kritizoval by tím vlastně sám sebe," vysvětlil v diskusi Michal Mejstřík, profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a ředitel a předseda představenstva poradenské společnosti EEIP.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru