Britská farmaceutická skupina Shire odmítla návrh na převzetí od amerického konkurenta AbbVie. Firmu známou především jako výrobce léků na vzácné choroby nabídka ohodnocovala 27,2 miliardy liber (935 miliard Kč). Podle Shire je ale podhodnocená.

Akcie firmy v pátek stouply o více než 16 procent a pomohly k růstu i západoevropským akciím. Ty se v průběhu dne vyhouply na nové maximum za více než šest let.

Americký AbbVie předložil už dva návrhy na převzetí Shire. Britská firma v pátek uvedla, že jeho nejnovější třetí návrh ji podhodnocuje a nedoceňuje ani vyhlídky dalšího růstu firmy.

Shire předpokládá, že do roku 2020 jí roční tržby z prodeje výrobků stoupnou na deset miliard dolarů, což by byl více než dvojnásobek proti loňsku.

Firma také upozornila, že AbbVie se ji snaží koupit celou kvůli atraktivnímu daňovému základu v Irsku. Tam má Shire sídlo pro daňové účely.

Akcie Shire v pátek prudce vystřelily vzhůru a kolem 15:30 přidávaly přes 16 procent. K růstu pomohly i západoevropským akciím.

Panevropský index FTSEurofirst 300 se během dne vyhoupl na nové maximum za šest a půl roku. Kolem 15:30 přidával 0,2 procenta na 1398 bodů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru