Necelých 70 procent tuzemských milionářů si myslí, že když investovat na burze, tak raději mimo Česko a Slovensko. A to i přes skutečnost, že investice do českých firem se jim zamlouvají a zajímají se i o start-upy. 

“Cílím spíše na dlouhodobé investice s dvou až pětiletým výhledem nebo do minoritních podílů s možností nějakého zužitkování. Nejsem typ investora, který spekuluje na burze,” říká šéf investiční společnosti Arca Capital Pavel Krúpa, který investuje převážně v rámci vlastních projektů.

Za nejzajímavější region co do zhodnocení investic v příštích třech až pěti letech považuje třetina českých bohatých rozvíjející se trhy v jihovýchodní Asii. V západní Evropě by naopak neinvestoval téměř nikdo. 

Vyplývá to z průzkumu Wealth Report, který letos počtvrté uskutečnila J&T Banka. Ta oslovila necelých 150 Čechů, jejichž majetek dosahuje alespoň milionu dolarů (dvacet milionů korun). Wealth Report je jedinou studií v zemi, který do hloubky mapuje chování a záměry movitých lidí v Česku. Průzkum uskutečnila výzkumná agentura Perfect Crowd.

Na druhé příčce co do atraktivity pro investice českých milionářů je střední a východní Evropa, pro kterou "hlasovalo" 17 procent dotázaných. S odstupem pouhých dvou procent následuje východ Evropy a Severní Amerika. Naopak Blízký východ je pro místní milionáře nezajímavý, vyslovily se pro něj jen tři procenta respondentů. 

Mezinárodní statistiky nárůstu bohatství potvrzují Asii jako nejzajímavější region pro navyšování majetku. Podle studie Global Wealth Report, kterou každoročně vydává konzultační společnost BCG, narostl počet dolarových milionářů v posledním roce nejvíc v Číně právě v důsledku zhodnocování peněz na burzách.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru