Vláda v pondělí schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých ministerstev a dalších kapitol státního rozpočtu. Zároveň se kabinet shodl, že schodek bude příští rok 100 miliard korun.

Po jednání vlády to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Nyní bude vláda podle Babiše o rozpočtu dále debatovat prakticky až do září, kdy musí návrh schválit a předložit sněmovně.

"My jsme završili první kolo maratonu diskusí o rozpočtu. Rozpočet zůstal s dříve navrhovaným schodkem 100 miliard korun a počítá se zvýšením platů hasičů, učitelů, policistů, s růstem důchodů a zvýšením investic," řekl Babiš.

Tvrdí, že ministerstvo je navíc i přes plánované schodky rozpočtu schopno zajistit, aby se státní dluh nezvyšoval. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí by se dluh měl stabilizovat kolem 1700 miliard korun.

Babiš zároveň ale upozornil, že schválený návrh není konečný. Například resorty v gesci ČSSD podle něj požadují ještě 4,6 miliardy korun.

"Ale v podstatě jsme se na tom domluvili. Slíbil jsem na vládě, že v rámci dalších jednání se nebudu odvolávat na to, že to (pozn. předběžný návrh rozpočtu) vláda schválila, ale že o tom budeme dále diskutovat," uvedl ministr.

Zároveň upozornil, že chce po resortech, aby detailně ukázaly, kam plynou jejich peníze. Například ministerstvo obrany podle Babiše připravuje dvě "podivné zakázky za 3,5 miliardy korun". Stejně tak by podle něj mohlo ministerstvo zahraniční provést revizi majetku a zastupitelských úřadů.

Již dříve vláda odsouhlasila navýšení výdajových rámců. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám korun a v roce 2016 o 27 miliard proti schváleným 1163,5 miliardy korun.

Mzdy ve státní správě by podle dohody v koalici a na vládě měly příští rok stoupnout o 3,5 procenta. Ústavním činitelům by mohly v příštím roce pak vzrůst jejich platy o jedno procento.

Sněmovní rozpočtový výbor již 12. června schválil základní údaje rozpočtů ústavních institucí na příští rok. Jde o rozpočty Sněmovny, Senátu, Hradu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a ombudsmana. O základních parametrech rozpočtů šesti vybraných ústavních institucí rozhoduje sněmovní rozpočtový výbor od loňského roku.