Nejoblíbenější právní formou pro podnikání v Česku jsou dlouhodobě společnosti s ručením omezeným. Jejich počet stoupl proti loňsku o více než deset tisíc na 494 tisíc. Téměř 85 procent z nich vlastní fyzické osoby.

Prostřednictvím těchto společností podniká téměř 355 tisíc Čechů a přes 139 tisíc cizinců. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

"Každý třicátý Čech, a to včetně dětí a nemluvňat, podniká prostřednictvím společnosti s ručením omezeným," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Počet Čechů, majitelů společností s ručením omezeným za poslední dva roky vzrostl o 16 procent, počet zahraničních vlastníků se snížil o 20 procent.

Statistiky jsou podle Štěpánové ovlivněny tím, že domicil fyzických osob odvozuje Bisnode z adresy uvedené v obchodním rejstříku. To částečně vysvětluje výrazný pokles počtu zahraničních fyzických osob, které vlastní společnosti s ručením omezeným, neboť roste počet cizinců, kteří si do obchodního rejstříku zapisují adresu bydliště v Česku.

V květnu 2014 Bisnode ve svých databázích evidoval 376 218 aktivních společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání. Přes 46 procent z nich ovládá jedna fyzická osoba a téměř 39 procent kontroluje více fyzických osob společně. Právnické osoby vlastní necelých devět procent společností s ručením omezeným.

"Za posledních pět let vzrostl počet společností s ručením omezeným, které vlastní právě jedna fyzická osoba, o více než polovinu. Tento trend potvrzuje pravdivost rčení 'chceš-li přijít o kamaráda, začni s ním podnikat'. Z tuzemských podnikatelů se stávají individualisté. Čím dál jasněji preferují podnikání bez dalších společníků. Předcházejí tím konfliktům a snižují rizika," uvedla Štěpánová.

Nicméně za výrazným růstem počtu firem s jediným vlastníkem stojí podle ní i fakt, že živnostníci a fyzické osoby pro své podnikání stále častěji volí právní formu společnosti s ručením omezeným. Ve srovnání s podnikáním na živnostenský list je hlavním důvodem omezení rizik a zvýšení prestiže.

Největší riziko spojené s podnikáním na fyzickou osobu spočívá v tom, že živnostník ručí celým svým majetkem, zatímco u společnosti s ručením omezeným podnikatelé firem celým majetkem neručí, dodala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru