Počet i výše pokut, které udělila Česká národní banka pojišťovacím poradcům, rostou. Velmi často se pokuty týkají investičního životního pojištění. I když má být uzavíráno na desítky let, Češi je obvykle vypovědí po pěti či šesti letech nebo i dříve.

Neseriózní poradci je totiž často přesvědčí, aby si koupili novou pojistku. Poradce za ni získá provizi, pro klienty i pojišťovny, jejichž pojištění poradci nabízejí, je to ale nevýhodné. Jak zaznělo v diskusi Byznys On-line, kterou pořádají Hospodářské noviny ve spolupráci s Deloitte Academy, situaci by podstatně zlepšilo rozložení výplaty provizí na delší dobu, a to ze současných dvou třeba na pět let.

Tuto změnu prosazují pojišťovny do novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, kterou ministerstvo financí plánuje do konce července předložit vládě. Zatím není jasné, zda se jim to podaří. V rozložení výplaty provizí pojišťovny mají podporu ČNB. Předkladatel novely však nadále preferuje řešení na úrovni dohody mezi pojišťovnami a zprostředkovateli.

Ještě menší šance uspět se pojišťovnám rýsuje v jejich požadavku zavést maximální provize za prodej životního pojištění. Nyní činí 160 až 200 procent ročního pojistného. Proti je nejen ministerstvo financí, ale i ČNB a samozřejmě zprostředkovatelé. Shoda naopak panuje v tom, že je třeba dál zlepšit informovanost o životním pojištění. Hovoří se i o indexu nákladovosti, který umožní porovnat, jak jsou různé pojistky drahé.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru