Odboráři automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v dvoudenním hlasování přijali návrh smlouvy předložený zprostředkovatelem. Zaměstnancům se podle něj zvýší základní mzdy v průměru o 3,2 procenta.

ČTK to řekl předseda odborové organizace Kovo ve slezské automobilce Radek Kuchař. Ten přitom už před několika dny prohlásil, že pokud by byla většina hlasujících proti návrhu, začnou odbory chystat stávku.

Kuchař uvedl, že poměr hlasů byl 4:3 ve prospěch podepsání návrhu. Mluvčí automobilky Petr Vaněk uvedl, že i s bonusy znamená smlouva faktické navýšení příjmů o 6,1 procenta. Zástupci odborů a vedení automobilky v pátek po 18:00 novou kolektivní smlouvu i podepsali.

O 3,2 procenta už zaměstnancům jednostranně navýšilo mzdy vedení firmy od 1. dubna poté, co odboráři přerušili vyjednávání o kolektivní smlouvě a rozhodli se obrátit na zprostředkovatele. Odboráři původně žádali navýšení o 9,5 procenta, což zdůvodňovali vysokým ziskem firmy. Ten podle výroční zprávy činil v roce 2012 sedm miliard korun při tržbách 92,3 miliardy korun.

Smlouvu odboráři hodnotí jako tvrdý kompromis. Kromě zvýšení mzdy je ve smlouvě dále zvýšení výrobního bonusu o 55 procent, navýšení docházkového bonusu o sto korun na 1500 korun nebo zmírnění krácení dovolenkového a výrobního bonusu. Podle odborářů si pracovník na pozici operátor-2, jež je v automobilce nejčastější, polepší v průměru přibližně o 1500 korun, a krácení pololetních bonusů bude "lidštější".

"V mzdové oblasti znamená nová kolektivní smlouva faktické zvýšení o 6,1 procenta, kdy mzdy porostou o 3,2 procenta a výroční bonus za splnění výrobního plánu se zvedne ze stávajících 75 procent na 110 procent průměrné měsíční mzdy, což měsíčně dělá další zvýšení o 2,9 procenta. Společně tedy nárůst mezd a bonusu za splnění plánu představuje zvýšení měsíčního příjmu o 6,1 procenta," uvedl Vaněk.

Mluvčí: Fakticky se příjem zvyšuje o 6 %

"V mzdové oblasti znamená nová kolektivní smlouva faktické zvýšení o 6,1 procenta, kdy mzdy porostou o 3,2 procenta a výroční bonus za splnění výrobního plánu se zvedne ze stávajících 75 procent na 110 procent průměrné měsíční mzdy, což měsíčně dělá další zvýšení o 2,9 procenta. Společně tedy nárůst mezd a bonusu za splnění plánu představuje zvýšení měsíčního příjmu o 6,1 procenta," uvedl mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce Hyundai v Nošovicích činil loni 30 094 korun, v dělnických profesích to bylo průměrně 27 700 korun. Loni tam zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru o tři procenta. Například v automobilce Škoda Auto vzrostly tarifní mzdy od letošního dubna o dvě procenta a v kolínské TPCA v průměru o 2,4 procenta. V celém Moravskoslezském kraji loni činila průměrná hrubá mzda 23 212 korun.

V automobilce Hyundai pracuje 3400 lidí, dalších přibližně 7000 zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru