Zákazníci platili v květnu za zboží a služby více než loni. Ceny stouply o 0,4 procenta, uvádí nejnovější zpráva Českého statistického úřadu.

Nejvíce se na tomto trendu podílely alkohol a tabák – z této kategorie meziročně nejvýrazněji podražilo víno, o 5,9 procenta. Nahoru šly v porovnání s loňskem i ceny masa, pečiva nebo mléčných výrobků.

V některých odvětvích, která čeští statistici monitorují, ale mohli lidé nakupovat laciněji.

"Na snižování meziročního cenového růstu působily nejvíce (i přes oslabení jejich vlivu) ceny v oddíle bydlení. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 10,5 procenta a zemního plynu o 3,1 procenta," stojí ve zprávě Českého statistického úřadu.

Vyšší byl růst cen také ve srovnání jednotlivých měsíců. Zatímco v dubnu vzrostly jen o 0,1 procenta, v květnu to bylo už o 0,4 procenta.

Zajímavé je, že meziměsíčně šly ceny potravin (oproti meziročnímu srovnání) dolů. Lacinější bylo v květnu ovoce, mouka nebo rýže.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru