V soutěži podnikatelských záměrů Vodafone Nápad roku 2014 zvítězila technologie Blindshell umožňující zrakově postiženým využívat dotykové telefony. Soutěž se koná už posedmé, vítěz získává 100 tisíc korun i možnost zviditelnění projektu.

Projekt BlindShell Petra Svobodníka zpřístupňuje pomocí velmi jednoduchých dotykových gest zrakově postiženým uživatelům dotykové telefony se systémem Android. Výjimečnost návrhu spočívá především ve snadno použitelné vestavěné klávesnici pro psaní.

Mezi dalšími finálovými projekty se objevil například elektronický tréninkový terč pro střelbu ze vzduchové pušky nebo jednoduchý mobilní telefon, který může mít jakýkoliv tvar a potisk a je tak i marketingovým nástrojem. 

Startupem roku se stal projekt vzdělávání s pomocí virtuální reality VR Union od Karla Hulce a Vítězslava Plachého. Celkově se do letošního sedmého ročníku soutěže zapojilo 153 projektů, tedy o 31 více než loni.

Soutěž Vodafone Nápad roku 2014 každoročně oceňuje inovativní podnikatelské záměry. Odborná porota hodnotí jednotlivé návrhy podle několika kritérií, jako je proveditelnost projektu, potenciál dalšího růstu, originalita, kvalita zpracování nebo osoba podnikatele.

"Ve finále bylo několik silných, vyrovnaných projektů, mezi kterými se rozhodovalo. Porota se ale shodla, že Blindshell je nejoriginálnější nápad, je technicky dotažený a má potenciál uspět celosvětově," uvedl jeden z porotců a šéfredaktor IHNED.cz Miloš Čermák. 

BlindShell zaujal i investora Kamila Vacka, distributora HTC ve více než 20 zemích na světě. Vacek uvedl, že by vítězný projekt podpořil, a ocenil také vysokou úroveň všech projektů. 

Soupeřilo se ve třech kategoriích, v rámci hlavní kategorie Vodafone Nápad roku se vybíral nejlepší přihlášený projekt, ve skupině Ekonom Student podnikatel soutěžily studentské projekty s největším potenciálem a HTC Startup roku ocenil nejlepší technologický projekt. 

Soutěž podnikatelských projektů Vodafone Nápad chce především motivovat k tvůrčí činnosti a zahájení podnikání. Těm nejlepším usnadní uvedení jejich produktu nebo služby na trh či pomůže s dalším rozvojem. Přihlásit se může kdokoliv se zajímavým podnikatelským projektem, nápadem na rozšíření firmy nebo projektem pro investory. 

Deset finalistů dostane věcné ceny v hodnotě více jak jeden milion korun, všechny přihlášené projekty přitom obdrží zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů a investorů. Bez ohledu na celkové umístění v soutěži se pak každý účastník může ucházet o investici v řádech několika milionů korun.

Soutěž organizuje společnost Podpora rozvoje podnikání s.r.o. 

Související