Společnost Levné knihy, jeden z největších knižních řetězců, má od konce května nového majitele. O odkupu firmy informoval deník E15.

Řetězec dosud vlastnili sourozenci Jan Maivald a Helena Šimková. Nyní už patří podle deníku nově založené společnosti Eurofactor Group. Podle zdrojů deníku E15 Levné knihy skončily v investiční skupině J&T.

„Má se jednat o stejnou skupinu, která vlastní Neoluxor a Euromedia,“ potvrdil deníku zdroj z knižního trhu. Zástupce Neoluxoru Petr Šašek mu ale řekl, že Levné knihy nekoupili.

Podle E15 ale to, že ke změnám ve vlastnictví Levných knih skutečně došlo, potvrzují změny ve statutárních orgánech. V představenstvu ani dozorčí radě totiž Maivald ani Šimková uvedeni nejsou.

Maivald už v roce 2013 ukončil fungování nakladatelství Československý spisovatel. Odůvodnil to tím, že prodeji papírových knih se příliš nedaří. Podle zatím dostupných výsledků, na které se deník odkazuje, Levným knihám klesly v roce 2012 meziročně tržby o 15 procent na 354 milionů korun. Zisk ale firmě stoupl o 13 procent na 8,5 milionu korun. Celkem společnost provozuje zhruba čtyři desítky prodejen.

Prodejny částečně obměnily také sortiment. Část ploch s knihami nahradilo levné zboží, jako hračky nebo nádobí. O útlumu podle serveru svědčí i to, že společnost v minulosti vydávala knihy i hudební cédéčka ve vlastním nákladu, ale v poslední době od toho upustila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru