Americké akciové trhy zahájily nový týden svižným růstem a jejich širší index Standard & Poor's 500 stoupá na nová rekordní maxima. Trh podporují příznivé údaje z ekonomiky, dále aktivita na poli firemních fúzí a vyhlídky na to, že Evropská centrální banka (ECB) příští týden sníží úrokové sazby v eurozóně.

Širší index S&P 500 získával kolem poledne newyorského času (18.00 SELČ) 0,5 procenta na 1910 bodů, a překonal tak dosavadní rekord z 13. května. Dow Jonesův index byl se ziskem 0,4 procenta kolem 16 667 bodů, index technologického trhu Nasdaq se s přírůstkem 0,85 procenta pohyboval kolem 4220 bodů.

Šéf ECB Mario Draghi v posledních dnech varoval před tlaky na další pokles inflace v eurozóně a naznačoval, že banka je připravena proti nim zasáhnout. To signalizuje, že ECB se zřejmě skutečně chystá příští čtvrtek ke snížení sazeb, jak o tom už několik týdnů spekulují trhy.

Wall Street pomohly i příznivé ekonomické údaje z USA. Výrazně se zvýšila aktivita v sektoru služeb, k blízkosti šestiletého maxima se vrátila spotřebitelská důvěra a dál rostly ceny domů.

Investorům pomáhá také zesílená aktivita na poli firemního spojování. Společnost Pilgrim's Pride, která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, nabídla v úterý 6,4 miliardy dolarů (129 miliard korun) za výrobce balených potravin Hillshire Brands. Akcie Hillshire Brands na to reagovaly vzestupem více než o 20 procent.

Posiluje i dolar

Americký dolar v úterý posílil vůči euru i japonskému jenu a podpořila jej zejména čerstvá statistika ze Spojených států. Euro naopak oslabuje nejistota, zda ECB příští týden ještě víc uvolní svou měnovou politiku.

Kolem 17.50 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,3621 USD, k jenu pak odepisovalo 0,1 procenta na 139,02 JPY. Dolar k jenu 0,1 procenta přidával a nacházel se na 102,06 JPY.

Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v amerických továrnách v dubnu již třetí měsíc za sebou vzrostly a zvýšily se i ceny domů. Spotřebitelská důvěra se pak v květnu vrátila k blízkosti březnového šestiletého maxima. Mezi Američany se zlepšily vyhlídky trhu práce i růstu příjmů a výrazně lepší byl i jejich pohled na současnou ekonomickou situaci.

Šéf ECB Mario Draghi řekl, že banka si je vědoma rizik plynoucích z toho, že spotřebitelské ceny zůstanou moc dlouho příliš nízké. ECB však podle něj má nástroje na to, aby dostala inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru