Americký farmaceutický gigant Pfizer v pondělí oficiálně oznámil, že uzavře sérii neúspěšných pokusů o převzetí britského konkurenta AstraZeneca. Chystal se za něho zaplatit skoro 70 miliard liber (zhruba 2,4 bilionu korun). Teď se stáhl.

Rozhodnutí se ale všeobecně čekalo, protože AstraZeneca před týdnem odmítla poslední vylepšenou nabídku Pfizeru a do pondělního termínu už názor nezměnila. Největší farmaceutická fúze v historii se tak přinejmenším odkládá.

"Po odmítnutí návrhu správní rady společnosti AstraZeneca Pfizer oznamuje, že nemá v úmyslu předložit nabídku," uvedl Pfizer v krátkém sdělení, z něhož cituje agentura Reuters. AstraZeneca rozhodnutí Pfizeru uvítala a uvedla, že jí to umožní zaměřit se na vlastní růst.

Pfizer měl podle britských pravidel pro firemní převzetí čas do konce pondělního odpoledne na to, aby podal závazný návrh, nebo od pokusů o převzetí odstoupil. Pfizer chtěl, aby jeho návrh vedení britské firmy přijalo, protože nechtěl jít do nepřátelského převzetí.

Na počátku minulého týdne Pfizer zvýšil nabídku na převzetí AstraZeneky o 15 procent 55 liber za akcii a celkově na 69,3 miliardy liber. AstraZeneca však i tuto poslední nabídku několik hodin poté znovu odmítla. Sloučením obou firem by vznikla největší farmaceutická společnost na světě.

Obavy z propouštění a zavírání závodů

Pfizer, který je nyní podle výše tržeb druhým největším výrobcem léků na světě, poprvé oslovil AstraZeneku s návrhem na převzetí 5. ledna a pak nabídku ještě třikrát zvýšil. Britská firma, které patří ve farmaceutickém sektoru osmá příčka, všechny nabídky odmítla s tím, že ji výrazně podhodnocují. Firma i britští politici se obávají případného propouštění, zavírání závodů a toho, že AstraZeneca ve Velké Británii přijde o vědecký výzkum.

Pfizer nyní musí podle britských pravidel čekat půl roku, než bude moci učinit novou nabídku. Už po třech měsících si ale může AstraZeneca svůj postoj rozmyslet a začít s Pfizerem o transakci jednat.

"Stále se domníváme, že náš konečný návrh byl přesvědčivý a že na základě nám dostupných informací nabízel za AstraZeneku plnou hodnotu," uvedl šéf Pfizeru Ian Read. Cenu, kterou naposledy Pfizer nabídl, označovala už dříve řada analytiků a investorů za úroveň, která by vedení britské firmy dovedla k seriózním jednáním.

Akcie AstraZeneky posílily

Zda se plán fúze objeví na stole znovu, bude záležet na tom, jak moc v příštích týdnech klesnou akcie AstraZeneky a jak důrazně budou na vedení firmy tlačit její akcionáři. Společnost BlackRock, která je se zhruba osmi procenty největším vlastníkem AstraZeneky, rozhodnutí jejího vedení podpořila, vyzvala jej však, aby neodmítala budoucí jednání.

Akcie AstraZeneky v pondělí posílily o 1,2 procenta na zhruba 43 liber za kus. Minulý týden ale kvůli odmítnutí poslední nabídky prudce klesly a teď jsou asi 20 procent pod cenou, kterou nabízel Pfizer.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru