Téměř 1800 studentů z více než sedmdesáti zemí bojovalo minulý týden o medaile na největší mezinárodní soutěži mladých vědců Intel ISEF v kalifornském Los Angeles. Nechybělo ani šest Čechů. Získali dohromady tři stříbrné medaile a tři speciální ceny. Dva z českých reprezentantů navíc už pracují ve firmách.

Nejúspěšnější z Čechů byl Marek Novák. Kromě stříbrné medaile přivezl ze Spojených států také speciální cenu od NASA a od firmy United Technologies. Vyvinul zařízení schopné průběžně sledovat zdravotní stav lidí.

A jak jeho vynález funguje? Ve speciálních hodinkách se shromažďují informace ze senzorů monitorujících dýchání, EKG, tělesnou teplotu, okysličení krve a další parametry. „Zaznamenávají se také souřadnice GPS, což se může hodit při hledání lidí trpících Alzheimerovou chorobou,“ popisuje Marek Novák.

Nechybí ani senzor změny tlaku vzduchu nebo zvukový senzor sledující, jak hluboce dotyčný dýchá. „Informace můžete z hodinek poslat klidně i do chytrého telefonu. Lze také naráz monitorovat větší počet lidí,“ říká student. Zařízení by se mohlo v praxi uplatnit třeba při sledování seniorů, ať už doma, či v domovech důchodců.

„Doktor v hodinkách“ nezůstane ležet v šuplíku. Marek Novák se soutěže Intel ISEF s úspěchem zúčastnil už loni, což mu otevřelo cestu ke spolupráci s českobudějovickou firmou TSE vyrábějící zdravotnickou technikou.

„O nadějném gymnazistovi jsem si tehdy přečetl v novinách a kontaktoval ho,“ popisuje jednatel společnosti Karel Fiedler. Marek ve firmě zvládl první projekt, kdy vyvíjel zařízení do lamp využívaných při péči o novorozence. Nyní rozpracovává svého „doktora v hodinkách“ do podoby, kdy bude komerčně uplatnitelný.

Firmy si mladé talenty dokážou najít

Ostatně navázání užitečných kontaktů a spolupráce s firmami může život mladých vynálezců ovlivnit více než získání medaile. Už samotná účast na prestižní soutěži ve Spojených státech je úspěchem.

Další český reprezentant Václav Kotyza z Letohradského soukromého gymnázia už tři roky dochází na praxi do firmy Contipro v Dolní Dobrouči. Tam zpracoval i svůj soutěžní projekt – hledal lepší způsoby léčby diabetické nohy a bércových vředů. Ve Spojených státech na Intel ISEF sice žádnou cenu nezískal, ale letos už přivezl medaili ze soutěže mladých vědců, která se konala v čínském Pekingu.

„Když pomůžeme nastartovat studentovi kariéru, je pravděpodobné, že se k nám po absolvování školy vrátí jako zaměstnanec,“ říká Tomáš Papež ze společnosti Contipro. Ostatně Václav Kotyza není prvním studentem, který s projektem zpracovávaným ve firmě Contipro uspěl na české nebo mezinárodní soutěži mladých vědců. Navíc s mnoha nadějnými výzkumy ani studenti soutěžit nemohou, jelikož práce není dosud patentovaná a podléhá utajení.

V Los Angeles zabodoval i Robin Kryštůfek z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni. Krátce po vyhlášení zářil štěstím – získal stříbrnou medaili, a navíc i ocenění Asociace amerických farmaceutů. Podařilo se mu připravit látky na bázi boru, které by mohly zastavit množení viru HIV.

Vše začalo, když si jeho talentu všimla středoškolská učitelka chemie a nasměrovala ho na Akademii věd, kde Robin spolupracoval se dvěma pracovišti. Na Ústavu organické chemie a biochemie, kde se lékům na AIDS věnoval i slavný chemik Antonín Holý, nyní Robin pracuje a má tam i svůj „firemní“ e-mail.

Aranka Hrušková z pražského Gymnázia Christiana Dopplera získala stříbrnou medaili v oboru matematika. Zabývala se pro laika těžko uchopitelnými vlastnostmi řetězových zlomků. „Mám dojem, že jsem toho zase tolik neudělala,“ divila se ocenění Aranka. Je však přehnaně skromná, její studii totiž už otiskl odborný časopis Acta polytechnica.

Soutěž otevírá cestu ke stipendiím za miliony dolarů

A jak vypadaly další vynálezy českých studentů? „Já mám garážový projekt,“ říká Jan Mazáč z opavského Mendelova gymnázia. Sám si doma vyrobil model, na kterém lze simulovat solitonové vlny. Michael Bátrla z Gymnázia T. G. Masaryka v Zastávce u Brna se pustil do populárního tématu – vyvíjí solární články z plastů. „Zkoumal jsem dva nové materiály,“ říká Michael s tím, že si z plastů, které jsou lehké a lépe tvarovatelné, lze třeba přímo udělat střešní tašky. Oproti klasickým křemíkovým článkům jsou ty plastové také levnější.

Soutěž Intel ISEF pořádá od roku 1950 nezisková Společnost pro vědu a veřejnost. Už 17 let je hlavním sponzorem studentského klání firma Intel. Celkově se tentokrát mezi studenty formou cen a stipendií rozdělilo v přepočtu 100 milionů korun. Spolu se stříbrnou medailí například každý z oceněných českých studentů získal 1500 dolarů, tedy asi 30 tisíc korun.

Reportáž ze soutěže Intel ISEF čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru