Zisk rakouské banky Raiffeisen Bank International (RBI) v prvním čtvrtletí mírně stoupl a výrazně překonal očekávání analytiků. Banka ve čtvrteční zprávě potvrdila, že hodlá zůstat na lukrativním ruském trhu. Na druhou stranu kvůli dopadům ukrajinské krize zhoršila výhled pro celý letošní rok.

Čistý zisk banky vzrostl na 161 milionů eur (4,4 miliardy korun) ze 157 milionů eur ve stejném období loni. Analytici přitom podle ankety agentury Reuters odhadovali naopak v průměru zisk 124 milionů eur, tedy meziroční pokles.

Druhá největší mezinárodní banka působící v regionu střední a východní Evropy už v březnu zdůraznila, jaký význam pro ni mají lukrativní aktivity v Rusku. Sdělila také, že politická krize na Ukrajině a konfrontace Kyjeva s Moskvou ji donutí přehodnotit dosavadní odhad letošních rezerv proti ztrátovým úvěrům.

Ve čtvrtek RBI zvýšila odhad úvěrových ztrát v tomto roce na 1,3 až 1,4 miliardy eur z původní úrovně 1,15 miliardy eur. V prvním čtvrtletí musela banka zvýšit rezervy proti úvěrovým ztrátám na Ukrajině na 92 milionů eur z 27 milionů v předešlém čtvrtletí.

RBI také uvedla, že v brzké době čeká souhlas regulačních úřadů s úplným splacením pomoci 2,5 miliardy eur z roku 2009. Tu dostala od státu a soukromých investorů v době finanční krize.

Součástí RBI je česká Raiffeisenbank. Ta poskytuje v tuzemsku bankovní služby od roku 1993 a patří zde ke středně velkým bankám.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru