Kriminalisté našli při domovní prohlídce u bývalé šéfky kabinetu vlády Jany Nagyové, nyní Nečasové, dokumenty týkající se řady veřejných zakázek. Jednotlivé tendry prý měly různé finanční varianty.

Žalobci to tvrdí v nejnovějším dokumentu v kauze, který se týká vyloučení případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ze společného řízení s dalšími kauzami.

Při domovní prohlídce loni v červnu u Jany Nagyové, která se později provdala za expremiéra Petra Nečase, se podle žalobců našly listiny týkající se veřejných zakázek. Vyplývá to z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ze začátku letošního května, které případ dozoruje.

"Materiály k různým zakázkám mají shodnou formální úpravu. Již prvotní analýzou materiálů bylo zjištěno, že se u stejných zakázek vyskytují varianty, kdy za shodný objem provedených prací či poskytnutí služeb je stanovena rozdílná cena, a to i několikanásobně," tvrdí žalobci.

Uvádí také, že uplácení exposlanců ODS, což je další část kauzy, financoval kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Ten údajně uplácel i samotnou Nagyovou a domlouval s ní obsazování veřejných funkcí.

Kauza zneužití Vojenského zpravodajství

V usnesení pro obviněné nyní žalobci uvádějí, že vylučují ze společného řízení případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Proti tomu již podal stížnost právník bývalého zpravodajce Jana Pohůnka Michal Hráský. Jeho klient podle něj nespáchal trestný čin a případ mělo řešit státní zastupitelství pro Prahu 1. Žalobce Pavel Komár namítá, že v usnesení se píše o důvodech, proč je vedeno společné řízení a kdo je dozoruje. "Je zde jednoznačně daná souvislost personální a objektivní," dodal Komár.

Na základě odposlechů měli žalobci podezření, že Nagyová v roce 2012 organizovala neoprávněné sledování tehdejší manželky Nečase Radky. Vyšetřovatelé pak obvinili tehdejšího šéfa rozvědky Milana Kovandu, jeho předchůdce Ondreje Páleníka a Pohůnka. Stížnost proti vyloučení případu zatím potvrdil jako jediný Hráský. Právníci Kovandy a Nagyové stížnost podávat nebudou, obhájce Páleníka se zatím nevyjádřil.

"Jeví se jako jedna z vůdčích osobností"

Spis se od počátku týká podezření policie z roku 2012 ohledně údajné snahy lidí ve vedoucích pozicích v justici a podnikatelů o ovlivňování veřejných zakázek. Postupem času se podle vyšetřovatelů začala Nagyová "jevit jako jedna z vůdčích osobností prověřované skupiny podezřelých v oblasti podezření z manipulace veřejných zakázek a obsazování funkcí v orgánech státu zájmovými osobami". Kauza se týká také údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Policie se s podezřením ze zneužití pravomoci původně obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jedním z prověřovaných byl tehdejší náměstek zastupitelství Libor Grygárek a o příslušnosti případu pak rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství, které kauzu předalo olomouckým žalobcům.