Dva ze šesti českých mladých vědců už získali na mezinárodní soutěži Intel ISEF ve Spojených státech speciální ocenění. Kromě toho mohou ještě během pátečního ceremoniálu obdržet některou z medailí a hlavních cen. Šance jsou velké, každý z nápadů českých studentů je totiž v určitém ohledu výjimečný.

Projekt Marka Nováka propojuje medicínu a techniku. Navíc je hmatatelný – vyvinuté zařízení vypadá jako náramkové hodinky a je schopné průběžně monitorovat zdravotní stav lidí. Využít by se mohlo třeba u seniorů, ať už žijících samostatně nebo v domovech důchodců. Při problému by odeslalo zprávu do centrály. Marek Novák už má ostatně mezinárodní úspěch za sebou: Na Intel ISEF loni získal stříbrnou medaili.

Na oblast medicíny, která je na soutěži stále populárnější, se zaměřili hned tři čeští studenti. Kromě Marka Nováka i Robin Kryštůfek z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni. Jeho práce by mohla přispět k hledání léku na AIDS. Kryštůfek nyní získal ocenění Americké asociace farmaceutických odborníků. O kvalitě jeho projektu svědčí, že letos zabodoval také na mezinárodní soutěži mladých vědců v Číně.

Medicíně se věnoval i Václav Kotyza. Pustil se do vývoje léčivých preparátů na diabetickou nohu a bércové vředy. I on uspěl v Číně. Kromě medicíny často v soutěži bodují aktuální a atraktivní téma. A do téhle kategorie patří solární články z plastů, které vyvíjí Michael Bátrla.

Ovšem mít dobrý projekt mnohdy nestačí, jde i o jeho profesionální prezentaci. Porotci zohledňují, kolik toho student na projektu doopravdy odpracoval a zda je jeho přístup v něčem přelomový. „Úspěch mívají garážové projekty,“ říká Miroslava Fatková z Národního centra dětí a mládeže. V české nominaci takový nápad nechybí. Gymnazista Jan Mazáč svůj model solitonových vln vyráběl doma a sám ho hrdě za garážový projekt označuje.

Zpravidla také uspějí studenti, kteří jsou svým způsobem výjimeční. A to je i příklad Aranky Hruškové z pražského Gymnázia Christiana Dopplera. Střední školu ještě nedokončila a už má svůj první článek ve vědeckém časopise. Navíc její nadání bylo nepřehlédnutelné už v dětství. Protože na základní škole v matematice výrazně předbíhala spolužáky, používala po dohodě rodičů a učitelů speciální sešit s pokročilými příklady. Když se při běžné výuce začala nudit, protože vše hravě zvládla, počítala si sama mnohem složitější úlohy.

„Každý hodnotitel posuzuje projekt individuálně, ale dobře by měly dopadnout hlavně vynálezy, které jsou v něčem nové a průkopnické,“ říká Wendy Hawkinsová, ředitelka Nadace firmy Intel, hlavního sponzora soutěže.

Související