Největší americká automobilka General Motors (GM) svolává do servisů po celém světě kvůli různým závadám další skoro tři miliony vozidel. Automobilka odhaduje, že v tomto čtvrtletí odepíše až 200 milionů dolarů, především kvůli opravám závad.

Nejnovější pětice svolávacích akcí souvisí zejména s možnými problémy u hydraulických brzd, ale také s případnými závadami u zadních nebo předních světel, případně u stěračů.

Největší svolání se týká více než 2,4 milionu osobních vozů starších generací Chevrolet Malibu, Pontiac G6 a Saturn Aura. Případná koroze podle firmy může způsobit, že se při sešlápnutí brzdy nemusejí rozsvítit světla.

Celkově je s touto závadou v USA spojováno 13 nehod, při kterých byli zraněni dva lidé. GM zároveň sdělila, že od zákazníků dostala stovky stížností.

Kromě toho automobilka svolává také vozy Chevrolet Malibu, auta Chevy Corvett, Cadillac CTS a lehké užitkové vozy. Z těchto svolávaných vozů se jich přes 2,7 milionu prodalo ve Spojených státech, více než 200 000 v Kanadě a přes 1200 v Mexiku.

Více než 76 000 jich bylo vyvezeno ze Severní Ameriky. Jen v USA se tím celkový počet vozů, které GM letos zatím svolala, podle agentury AP vyšplhal na více než 11 milionů.

GM uvedla, že nejnovější kroky jsou výsledkem zvýšené pozornosti, kterou klade na otázku bezpečnosti po skandálu kolem opožděného svolání 2,6 milionu vozů s problémem u zapalování.

Tyto problémy způsobily smrt více než deseti lidí a firma o nich věděla přes deset let. Automobilku kvůli této kauze vyšetřují americké federální úřady i výbory tamního Kongresu.

Terčem kritiky se stal i Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), a to kvůli tomu, že netlačil automobilku k rychlejší nápravě vadného zapalování, ačkoli dostal na tento problém za posledních deset let stovky stížností.

"Zdvojnásobili jsme snahu urychlit a vyšetřit současné probíhající revize a rovněž jsme rozpoznali a analyzovali čerstvé problémy s vozy, které vyžadují zákrok," sdělil ředitel automobilky pro bezpečnost vozidel Jeff Boyer.

Čistý zisk automobilky General Motors v letošním prvním čtvrtletí kvůli nákladům souvisejícím se svoláváním vozů k opravě klesl na zhruba 108 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) z 873 milionů dolarů před rokem. Podnik však vykázal již sedmnácté ziskové čtvrtletí za sebou.

Automobilka od začátku roku svolala už kolem sedmi milionů aut kvůli nejrůznějším potížím technického rázu.