Balík 40 procent akcií Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je zatím v držení skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, možná odkoupí přímo holding EPH. Nabyté akcie následně zruší a zvýší tím podíl a vliv ostatních akcionářů.

Informace o neobvyklém způsobu provedení miliardového obchodu se objevila ve zprávě o hospodaření skupiny EP Energy, v níž jsou soustředěny hlavní aktivity holdingu EPH v oblasti energetiky. EP Energy před rokem uvedla dluhopisy na veřejný trh, a má tudíž povinnost zveřejňovat finanční výsledky i další kurzotvorné informace.

Po dokončení transakce by tak měl holding mít tři akcionáře se shodným podílem. Jednu třetinu akcií bude držet šéf EPH Daniel Křetínský, další třetiny pak slovenský miliardář Patrik Tkáč a firma J&T Private Equity Group, za níž stojí desítka klíčových manažerů finanční skupiny J&T.

Ve zprávě o hospodaření EP Energy je zmíněná i druhá varianta – „klasický“ odkup podílu PPF ze strany ostatních akcionářů. Ale i v takovém případě by hlavním dodavatelem peněz na vyplacení Kellnera zůstal energetický holding.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru