Rakouská nadace Unruhe letos již podesáté ocenila nejlepší projekty, které využívají inovativní nápady k řešení sociálních problémů. 

V mezinárodní soutěži SozialMarie, do níž se přihlásilo více než 260 projektů z Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Chorvatska, uspěly tuzemské projekty Patron a Poradna pro oběti násilí z nenávisti. Ty si odnesly také odměnu ve výši 1000 eur. Projekt hradecké Střední, základní a mateřské školy pro sluchově postižené děti získal cenu publika.

Nadace Unruhe každoročně oceňuje 15 vítězných projektů celkovou částkou 42 000 eur. První cena je dotována 15 000 eur, druhá cena 10 000 eur, třetí cena 5000 eur a dalších 12 cen po 1000 eur.

Projekt Patron nevládní organizace Liga otevřených mužů pomáhá mladíkům, kteří odcházejí do reálného života z dětských domovů. „Umístění v soutěži SozialMarie vnímáme jako ocenění práce všech, kteří na projektu spolupracují, ať již z Ligy otevřených mužů či z partnerské organizace Múzy dětem, tak především patronů, kteří dávají svůj volný čas a svou energii mladým mužům z dětských domovů a stávají se jim oporou pro chvíle, kdy opouštějí relativní bezpečí dětského domova,“ komentuje ocenění Lukáš Talpa, manažer projektu Patron.

Pomoc pro chlapce z dětských domovů

V projektu Patron dospělí dobrovolníci pomáhají chlapcům z dětských domovů při přechodu do dospělosti a samostatného života. Patroni jsou muži různých profesí, zkušení otcové nebo muži, kteří dlouhodobě pracují s mládeží. Pomoc ve formě dobrovolnické práce a navázání dlouhodobějšího osobního vztahu s kluky z dětských domovů hodnotí patroni jako smysluplnější než pouhou finanční podporu.

„Smysl patronství vidím prostě v tom, že jsme tu vedle sebe, máme na sebe telefon a víme, že si můžeme kdykoliv zavolat a můžeme se o našich světech, snech, vizích i plánech bavit. A málo to rozhodně není,“ říká jeden z patronů Petr Naske.

Mladí muži v dětských domovech jsou většinou dobře hmotně zabezpečeni, ale po přechodu do běžného života nemusí zvládat zátěž související s nalezením a udržením zaměstnání či s hospodařením s výdělkem. Kluci také nemívají vedle sebe pozitivní mužské vzory, ke kterým by se v případě těžkostí mohli obracet. Dle studie ministerstva vnitra má až 51 procent dětí, které prošly dětským domovem, problémy se zákonem. Patronský systém by měl tento stav pomoci změnit.

Projekt Patron je dalším českým zajímavým projektem, který dětem z dětských domovů pomáhá. K dalším patří například projekt New Job New Life, který organizuje platforma Byznys pro společnost a Nadace Terezy Maxové dětem, pomoc s hledáním první brigády nabízí například také společnost Accenture. První s podobným projektem pro opuštěné děti s názvem Schody do života přišel před několika lety majitel stavební firmy První Chodská Vladimír Zábranský – zkušení mistři pomáhají klukům z dětských domovů po celou dobu učení až po hledání práce a osamostatnění se. Projekty firem Accenture a První Chodská uspěly loni v Bruselu i v celoevropské soutěži European CSR Award.

Poradna pro oběti násilí z nenávisti

Druhým tuzemským projektem, který v soutěži SozialMarie letos ve velké mezinárodní konkurenci obstál a odvezl si odměnu 1000 eur, je obecně prospěšná společnost In Iustitia s projektem Poradny pro oběti násilí z nenávisti. Poskytuje právní poradenství obětem, sociální služby ohroženým komunitám a zároveň zvyšuje povědomí o problematice násilí z nenávisti a jeho dopadu na celou společnost.

„Ceny SozialMarie si velice vážíme,“ řekla právnička organizace Martina Houžvová. „In Iustitia věří, že se i díky zahraničním oceněním bude situace obětí násilí z nenávisti zlepšovat,“ dodala.  Projekt poradny pro oběti násilí z nenávisti si pod svůj patronát vybral český ekonom Tomáš Sedláček.

„Nenávist mezi určitými skupinami již Evropě a světu přinesla spoustu zla. Jsem proto rád, že se tímto problémem v mé zemi někdo zabývá. Palec nahoru!“ vzkázal na slavnostním vyhlášení ve Vídni ve videopozdravu. Příspěvek 1000 eur použije společnost In Iustitia na rozvoj terénního programu.

Cenu publika si ze soutěže odnesl třetí český projekt Střední, základní a mateřské školy v Hradci Králové s názvem Bydlíme jako doma a žijeme s vámi, který je určen sluchově postiženým dětem, které nemohou každý den jezdit do školy z domova.

Pilotní projekt řeší regionálně ubytování nejmenších neslyšících dětí. Jsou ubytovány v centru města v bytě, který svým vybavením a provozem připomíná režim každé rodiny s dětmi. Děti se například společně se svou vychovatelkou podílejí na každodenním chodu domácnosti – nákupech potravin, přípravě jednoduchých jídel, pomáhají s úklidem.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru