Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej obchodů Interspar v České republice nizozemské maloobchodní společnosti Ahold. Zahájil správní řízení.

O povolení transakce by měl antimonopolní úřad rozhodnout do měsíce. Lhůtu ale může také prodloužit na pětiměsíční.

V ojedinělých případech ÚOHS schvaluje fúze s podmínkami, mezi nimi může být například odprodej některých obchodů konkurenci.

Interspar byl v České republice ztrátový. Ahold padesátku jeho prodejen převezme za 5,2 miliardy korun, přičemž obchody Interspar se přejmenují na Albert. Pokud ÚOHS transakci schválí, stane se značka jedničkou na tuzemském maloobchodním trhu.

Ahold od rakouské firmy Spar získá v Česku jejích 36 hypermarketů Interspar a 14 supermarketů Spar. Do zisku by se zatím ztrátové prodejny mohly dostat do dvou let, uvedl začátkem března generální ředitel české divize Aholdu Jesper Lauridsen.

Člen správní rady zodpovědný za zahraniční operace ve firmě Spar Rudolf Staudinger k prodeji dodal, že strategie rakouské firmy je založena na tom, že se firmě podaří získat na trzích, na kterých působí, udržitelnou pozici.

To se však v České republice ukázalo jako nerealizovatelné. Firma se proto rozhodla dále zaměřit na trhy jako Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Prvotní investice do Intersparu dosáhne 50 milionů eur (1,35 miliardy korun). Podle Lauridsena je zatím předčasné spekulovat o tom, zda si Ahold ponechá všech 4684 zaměstnanců Intersparu.

Ahold působí v České republice od roku 1991. V roce 2012 společnosti vzrostl zisk z 5,7 milionu v roce 2011 na 156 milionů korun. Tržby dosáhly 40,68 miliardy korun. Ze slovenského trhu se firma stahuje.

Interspar vykázal v ČR v roce 2012 ztrátu 545 milionů korun, v roce 2011 skončilo hospodaření ve ztrátě 608 milionů. Kumulovaná ztráta obchodníka z posledních let stoupla na 3,3 miliardy korun.

Kvůli tvrdému konkurenčnímu boji v uplynulých letech český trh opustila řada řetězců. V roce 2005 odešel Julius Meinl. Později ho následovaly francouzský Carrefour a německá Edeka, které převzalo Tesco.

Bývalé obchody Julius Meinl nyní patří společnosti Ahold. V roce 2007 odešla belgická Delvita a o rok později Plus Discount.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru