Rusové v březnu opouštěli rubl nejrychleji za více než čtyři roky. Ukázala to nedávná data ruské centrální banky. Celková poptávka po zahraničních měnách, zejména dolaru a euru, v březnu dosáhla 14,9 miliardy dolarů (v přepočtu skoro 300 miliard korun).

Bylo to nejvíce od ledna 2009, kdy se na ní podepsala globální finanční krize. Ruskou měnu v současnosti ovlivňuje napětí mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině.

V březnu byla poptávka po zahraničních měnách 1,5krát vyšší než v únoru. Prezident Vladimir Putin na začátku března řekl, že Rusko má právo vtrhnout na Ukrajinu, aby chránilo tamní ruskojazyčné obyvatele. Rusko poté anektovalo ukrajinský Krym, právě s poukazem na nutnost chránit tamní většinové ruskojazyčné obyvatelstvo. Západ tento krok odsoudil a uvalil na vybrané ruské a krymské činitele sankce.

Ruská centrální banka konstatovala, že rubl v březnu nadále oslaboval k hlavním zahraničním měnám a že poptávka po zahraničních měnách se v době nejistoty ohledně dalšího možné poklesu "dramaticky zvýšila".

Rusové si také rekordním tempem vybírali zahraniční hotovost z bank. Z dolarových účtů si vybrali celkem 6,9 miliardy dolarů.

Rubl za první tři měsíce roku ztratil k dolaru skoro devět procent své hodnoty a vůči euru o něco více než osm procent. Pokles byl z velké části zaznamenán právě v březnu. Ruská měna od té doby ztráty částečně smazala.

Obrat Rusů k cizím měnám je ranou pro tamní centrální banku, která se pozvolna snažila ustavit rubl jako důvěryhodnou měnu. Dolar vůči rublu v pondělí ráno stagnoval zhruba na úrovni 35,24 rublu za dolar.

Padají i ruské akcie

Neoslabuje jen měna, po nedělním referendu oslabují v pondělí i ruské akciové trhy. Separatisté na Ukrajině v neděli uspořádali kontroverzní referenda o samostatnosti dvou oblastí na východě země, což trhy vnímají jako eskalaci ukrajinské krize.

Index moskevské burzy MICEX a dolarový index RTS obchodní den zahájily růstem až o 0,4 procenta, během několika minut už ale byly ve ztrátě. Krátce po osmé ráno index MICEX odepisoval zhruba 0,2 procenta na 1370 bodů. Index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, ztrácel 0,7 procenta na 1255 bodů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru