ČEZ v letošním prvním čtvrtletí snížil zisk i tržby, vyplývá z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Za loňský leden až březen firma dosáhla zisku 17,9 miliardy korun a utržila 60 miliard korun. Hospodářské výsledky ČEZ zveřejní v úterý 13. května.

"Teplejší a sušší počasí, nižší realizační ceny elektřiny a dílem i chybějící prodaná elektrárna Chvaletice se mohla podepsat na očekávaném poklesu výroby a tržeb společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí," uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.

"Obvykle nejsilnější čtvrtletí roku proto asi nevyzní tak optimisticky, jak tomu bývalo v minulých letech. V centru zájmu by tak mohl zůstat vývoj hotovostních toků," dodal.

Také analytici Patria Direct očekávají, že tržby budou meziročně slabší. Důvodem jsou především nižší cena silové elektřiny, nižší tržby ČEZ v jihovýchodní Evropě a chybějící mimořádné výnosy z obchodů s emisními povolenkami v loňském 1. čtvrtletí.

"Počítáme také s více než 20procentním meziročním poklesem provozních zisků před odpisy EBITDA, když vyšší efektivita vybraných elektráren či menší nákladové úspory mohou jen částečně vyvážit očekávaný propad tržeb," dodal analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Odhady hospodářských výsledků ČEZ za 1. čtvrtletí 2014 (v mld. Kč)

Čistý zisk (odhad) Výnosy (odhad)

Patria Direct 10,487 53,824

Komerční banka 11,58 57,13

BH Securities 12,07 55,9

Zdroj: Odhady analytiků

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru