Tuzemské stavební spořitelny letos do konce dubna uzavřely přes 270 000 nových smluv o stavebním spoření, tedy o téměř 100 000 meziročně více.

Úvěrů poskytly za 12 miliard korun, což je o 17 procent méně než loni. Vyplývá to z výsledků všech tuzemských spořitelen, které má ČTK k dispozici.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o dvě procenta. Spořitelny uzavřely přes 611 000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. O rok dříve to bylo 580 000 nových smluv.

Zájem o úvěry letos ke konci dubna klesl u všech pěti spořitelen. Naopak větší zájem, v některých případech až dvojnásobný, zaznamenaly všechny finanční ústavy u nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

V posledních letech zájem o produkty stavebního spoření výrazně klesal. Důvodem byly diskuze o omezení produktu a otevření systému i komerčním bankám. Z těchto změn, které byly již promítnuty i do připravovaných zákonů, nakonec kvůli loňským předčasným volbám sešlo.