Britská banka Barclays plánuje v příštích třech letech zrušit 19 tisíc pracovních míst, tedy více než polovinu, a zřídit "špatnou banku", do které převede většinu operací v oblasti investičního bankovnictví a veškeré evropské operace z oblasti drobného bankovnictví. Cílem těchto kroků je zlepšení hospodaření.

Z celkového počtu pracovních míst jich banka plánuje 10 tisíc zrušit v Británii. Hlavní část propouštění se uskuteční letos, kdy má Barclays opustit 14 tisíc zaměstnanců, z toho polovina z Británie. Podle svých internetových stránek měla Barclays na konci loňského roku 32 900 zaměstnanců.

Divize investičního bankovnictví Barclays kdysi bývala hlavním pohonem růstu zisku. V poslední době však zažívá propad, zvláště kvůli slabé poptávce po vládních a firemních dluhopisech. V prvním čtvrtletí příjmy divize klesly o 28 procent. Divizi má opustit 7 tisíc zaměstnanců a do špatné banky chce Barclays převést majetek v hodnotě 90 miliard liber (tři biliony Kč). Celkem má divize podle BBC zhruba 26 tisíc zaměstnanců.

Generální ředitel Antony Jenkins podle agentury Reuters rovněž dodal, že Barclays by mohla po převodu divize evropského drobného bankovnictví do špatné banky tyto operace prodat nebo jejich část nabídnout k prodeji na burze. Divize působí ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a Francii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru