Energetická společnost ČEZ na konci letošního roku odstaví z provozu uhelnou elektrárnu v bulharské Varně. Možná to bude natrvalo, napsal týdeník Ekonom.

Záležet to bude na tom, zda se česká firma dohodne s bulharskými úřady na smysluplných podmínkách provozu elektrárny. Její provoz je nyní vysoce ztrátový a produkuje nadměrné emise.

ČEZ by v případě ukončení provozu elektrárny podle týdeníku odepsal investici v řádu miliard korun. Z investované částky 8,7 miliardy korun do nákupu společnosti TEC Varna se české firmě vrátila zpět méně než polovina. ČEZ už ve svém účetnictví vytvořil k hodnotě elektrárny opravné položky 2,3 miliardy korun.

Elektrárna ve Varně vyrábí jen v omezeném rozsahu, funguje jako záložní zdroj energie. Navíc je závislá na dovozu černého uhlí z Ukrajiny. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry a tři ze šesti bloků jsou nyní mimo provoz. Další tři podle týdeníku Ekonomu skončí s výrobou na konci letoška.

Následovat by měla dvouletá ekologizace provozu za nejméně 1,9 miliardy korun. ČEZ ji však nechce schválit, dokud nebude mít přislíbenou její návratnost.

ČEZ má v Bulharsku i další problémy. Místní energetický regulátor DKEVR nyní rozhoduje o odebrání licencí na prodej zahraničním distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN. Důvodem je spor o zaplacení údajného dluhu distributorů. Rozhodnutí by mohlo padnout 12. května.

Podrobnosti v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Více čtěte v týdeníku Ekonom
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru