Majitel české televizní skupiny Nova a dalších evropských televizí – americká CME – za první čtvrtletí letošního roku meziročně navýšila tržby o 15,3 % na 153 milionů dolarů (tři miliardy korun). Kromě toho se jí dařilo snižovat ztráty ve všech účetních položkách. Vyplývá to z výsledků, které firma kotovaná na pražské burze a americké technologické burze NASDAQ zveřejnila ve středu ráno.

OIBDA skončila v minusu 2,3 milionu dolarů (45,2 milionu korun), což je významný pokrok oproti loňskému údaji 20,8 milionu dolarů. Čistá ztráta skupiny, která před posledním čtvrtletí vyměnila management a nastavila úsporná opatření, se snížila o 55 % z loňských 108 milionů dolarů na aktuálních 48,6 milionu (956 milionů korun). Výsledky jsou v souladu s očekáváním trhu i odhady analytiků, například těch z Patria Direct.

Zlepšení v porovnání s minulým rokem zaznamenala skupina CME i v České republice. Tržby stouply přibližně o sedm milionů dolarů na 39,033 milionu (767 milionů korun). To dělá z Česka, dříve premianta skupiny, druhý nejsilnější trh po Rumunsku, které se ale nadále co do objemu tržeb vzdaluje.

Podobně je to i v regionálním zisku před odpisy a amortizací (OIBDA). Česká část skupiny se meziročně vymanila z provozní ztráty 6,87 milionu dolarů a skončila v tomto ukazateli v plusu 2,7 milionu dolarů (53 milionů korun). I tento ukazatel je druhý nejvyšší ve skupině po Rumunsku.

Tyto partikulární dobré výsledky, stejně jako celkový růst tržeb, podle jednoho z ředitelů skupiny Michaela Del Nina odráží rostoucí příjmy z reklamy a poplatků za distribuci kanálů patřících CME provozovateli kabelových a satelitních platforem.

"Po ukončení nabídky práv a soukromého umístění, a dále po vyrovnání závazků z našich dluhopisů splatných v roce 2016, zaměříme naši energii na provozní činnosti, abychom v průběhu tohoto roku výrazně zlepšili naši finanční situaci," uvedl Del Nin.

Kromě zmíněného Česka a Rumunska působí CME ještě na trzích v Chorvatsku, Slovinsku (i tam byla OIBDA kladná), na Slovensku a v Bulharsku (tam se CME vyrovnává s provozní ztrátou).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru