Francouzská vláda nemůže podpořit současnou nabídku americké společnosti General Electric (GE) na převzetí energetické divize francouzské firmy Alstom.

Uvedl to podle agentury Reuters francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg v dopise pro generálního ředitele GE Jeffa Immelta. Dodal, že vláda by pohlížela příznivě na nabídku, která by zahrnovala spojení dopravních aktivit obou podniků.

Společnost GE za divizi nabídla téměř 12,4 miliardy eur (340 miliard korun). Firma Alstom minulý týden uvedla, že do konce května rozhodne, zda nabídku přijme. "Bohužel nemůžeme poskytnout podporu těmto návrhům v jejich současné podobě," citovala agentura Reuters z dopisu.

Zájem o divizi Alstomu projevila rovněž německá společnost Siemens, která případnou nabídku podmínila tím, že dostane čas na hloubkovou prověrku hospodaření francouzského podniku. Alstom již firmě slíbil přístup ke všem potřebným informacím.

Montebourg již dříve uvedl, že francouzská vláda je připravena oba návrhy prozkoumat, nepřipustí však, aby se rozhodnutí uspěchalo. Energetická divize Alstomu vyrábí turbíny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny.

Alstom, který po celém světě zaměstnává zhruba 93 tisíc lidí, se v posledních letech potýká s poklesem poptávky a je silně závislý na zakázkách od francouzské železniční společnosti SNCF a elektrárenské firmy EDF. Jeho dopravní divize je známá například výrobou rychlovlaků TGV.

Americké firmy jsou v poslední době při chuti, podobný rozruch způsobil pro změnu ve Velké Británii farmaceutický kolos Pfizer, který chce koupit britskou firmu AstraZeneca. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru