Manažeři britského výrobce léků AstraZeneca v pátek odmítli druhou nabídku největší světové farmaceutické společnosti Pfizer, která chtěla svého konkurenta z Ostrovů koupit za 63 miliard liber (přes dva biliony korun). Chystaná obří akvizice však přerostla hranici běžného byznysového vyjednávání.

Prodej britské farmaceutické dvojky firmě ze Spojených států rozdělil politiky na dva tábory. Šéf opoziční Labour Party Ed Miliband dokonce navrhl zpřísnit podnikatelský zákon tak, aby ochránil strategické britské podniky před podobnými prodeji.

V případě farmaceutické společnosti AstraZeneca jde především o zázemí vývoje a 50 tisíc zaměstnanců. Prodat takovou firmu do zahraničních rukou by podle Milibanda mělo být v budoucnu o poznání těžší. Vůdce opozice se vymezil zejména proti konzervativnímu premiérovi Davidu Cameronovi, který obchod podpořil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku