Tomáš Sokol

- Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze.
- Před rokem 1989 pracoval v advokátní poradně, kde působil například i pozdější veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
- Po revoluci byl krátce pražským městským prokurátorem, na začátku 90. let byl ministrem vnitra.
- Vedle trestního práva se věnuje také obchodnímu a občanskému právu, je také rozhodcem.
- Je partner kanceláře Brož & Sokol & Novák.

Jak hodnotíte současné protikorupční tažení?

Spíše bych se přikláněl k výrazu protikorupční hysterie. Je nesporné, že má společnost problém s korupcí. Způsob reakce je ale neadekvátní. Společnost totiž bude mít vždy problémy a bude je muset nějak řešit. Momentální kampaň ale budí dojem, že jakmile se vypořádáme s korupcí, čekají nás jen zářné zítřky, ale to je naprostý nesmysl.

Smysl má hodnotit situaci chladně a racionálně, a tak i přistupovat k možným řešením. Hon na lidi, o kterých si myslíme, že jsou zosobněním korupce, může přinést chvilkové uspokojení, ale o to horší bude, až se zjistí, že to, co snad udělali, není trestným činem, a povede to k ještě větší frustraci společnosti. Racionální kroky směřující alespoň k popsání stavu korupce jsem nezaznamenal.

Proč se podle vás odehrává ten protikorupční hon právě teď?

Někteří lidé, kteří přišli k majetku způsobem, o kterém můžeme mít pochybnosti, se už zkrátka chovali tak okázale, že to bilo do očí. Mám ale soukromou teorii a nikomu ji nevnucuji, že v tom hraje roli závist ve stylu "oni mají peníze a já ne". Vraždy jsou přece závažnější než korupce, ale nikdo tu nezakládá hnutí proti vrahům, protože vrahům nemá nikdo co závidět. Ti "korupčníci" z toho ale mají peníze.

Kdyby jen porušovali zákon, to by ostatním lidem zase až tak nevadilo. Samozřejmě ale spoustu lidí zneklidňuje a štve, když někdo tahá ve státní správě za nitky tak, že si s ní prakticky může dělat, co chce. Je to celá řada podnětů, které vyúsťují v nenávist vůči korupci.

Nestírají se i rozdíly v tom, jaké jednání je opravdu závažné a potřebuje trestní postih?

Když uplatím policistu, který mě chytil podnapilého v autě, a já mu dávám pětitisícovku, aby mě nechal odjet, je to trestným činem. Korupce je i to, když někdo zaplatí pět milionů, aby vyhrál veřejnou zakázku. A korupce je, i když někdo zaplatí soudci, aby ho zprostil místo odsouzení. Musíme ale vnímat, že jsou různé stupně nebezpečnosti.

Podplacení policisty není pěkné, ale není to z hlediska společnosti tak nebezpečné jako podplacená veřejná zakázka nebo dokonce podplacený soudce. Nejnebezpečnější pak je, když už jsou korupční toky zautomatizované. A pokud chci zařídit něco protizákonného, zajdu jen za nějakým padrem, dám mu peníze, a on už se o to postará. Česko je ale v tomhle bezpečné. Češi jsou neskutečně užvanění a všechno vykecají. Opravdová mafie se systémem omerty tu nepřichází v úvahu, postříleli by se hned druhý den. Ledaže by jim vyřízli jazyk a já nevím, co všechno.

Současný stav ale spoustě lidí vyhovuje. Vždy se najde někdo, kdo se přihlásí, že bude bojovat proti korupci. A všem se to líbí. Pokud by řekl, že bude bojovat proti kroupám, všichni by si mysleli, že se zbláznil. Ale s tou korupcí říká v podstatě totéž.


obalka Ekonom 182014- Jaké to je být na straně politiků, které už společnost předem odsoudila?

- Jakou roli hrají v korupčních kauzách média?

- A jak ovlivní korupci v Česku nový trestní řád?

Celý rozhovor s advokátem Tomášem Sokolem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru