Německý chemický koncern BASF uvažuje o vybudování petrochemického závodu ve Spojených státech za více než miliardu eur.

BASF, který je největším světovým chemickým výrobcem podle tržeb, tak reaguje na vysoké energetické náklady v Evropě. Podobně jako jiné velké chemické firmy jej přitahuje levný břidlicový plyn ve Spojených státech. Zemní plyn je tam díky rozmachu těžby z břidlicových hornin v současnosti zhruba třikrát levnější než v Evropě, napsala agentura Reuters.

Plánovaný závod v oblasti Mexického zálivu by byl největší investicí německého koncernu do jediného zařízení. BASF by tam ze zemního plynu vyráběl plyn propen, který se používá při výrobě izolačních pěn, maziv nebo absorpčních látek používaných v dětských plenách.

BASF chce snížit svou závislost na dodavatelích propenu. Vlastní výrobou tohoto plynu by získal flexibilitu potřebnou k výrobě vyspělejších výrobků, kde se propen používá jako vstupní zdroj, uvedl podle Reuters finanční ředitel firmy Hans-Ulrich Engel.

Společnost své záměry oznámila zároveň s výsledky za první čtvrtletí. Provozní zisk jí klesl o tři procenta. Podařilo se jí sice zvýšit prodej zemědělských pesticidů a některých chemických látek, výsledky ale zasáhlo oslabení cizích měn vůči euru, což snížilo hodnotu tržeb na zahraničních trzích.

Evropské země se zatím k těžbě břidlicového plynu staví spíše zdrženlivě. Ekologové tvrdí, že způsob jeho těžby zvaný hydraulické frakování, při němž se plyn uvolňuje rozbíjením podzemních hornin pomocí chemikálií rozpuštěných ve vodě, může ohrozit zásoby podzemní vody. V Německu, které se obrací k alternativním zdrojům energií, loni na podzim k zákazu tohoto způsobu těžby vyzvalo přes 700 firem.

BASF již dříve podle listu Wall Street Journal odhadl, že umístění chemického závodu do USA by mu na výdajích na energie mohlo pomoci ušetřit půl miliardy eur ročně.