Významným rysem americké ekonomiky za posledních několik let je oddlužování domácností. Jejich dluh se v roce 2007 pohyboval na 129 % příjmů, na konci roku 2013 už dosahoval 104 % příjmů. Jde zejména o výsledek výrazného poklesu objemu hypotéčních úvěrů.

Historie nám nemůže výrazněji pomoci v hodnocení toho, v jaké fázi se současný cyklus oddlužení nachází. První graf porovnává vývoj zadlužení během současného cyklu (modře) a během cyklů předchozích. Červeně je vyznačen průměr předchozích 9 cyklů a šedě celkové rozpětí:

graf1

Američtí ekonomové Bruno Albuquerque, Ursel Baumann a Georgi Krustev se v publikaci s názvem Skončilo snižování zadlužování amerických domácností? (V originále: Has US household deleveraging ended? A model-based estimate of equilibrium debt) pokusili o namodelování stabilního dlouhodobého stavu, rozdíl mezi tímto stavem a konkrétní situací nazýváme "dluhovou mezerou".

Jejich výpočty ukazují, že za sebou Američané mají několik fází vývoje. Poměr dluhu k příjmům byl blízko rovnovážného stavu v období 2002 až 2003. Pak začalo zadlužení růst rychleji než jeho rovnovážná úroveň, a začala se tak prohlubovat dluhová mezera.

Po roce 2007 se tato mezera ještě prohloubila, protože klesla rovnovážná úroveň dluhu tak, jak se zhoršil celkový ekonomický fundament. Vrcholu dosáhla dluhová mezera v roce 2008, poté už docházelo k jejímu zmenšování. Konkrétní vývoj dluhu a jeho rovnovážné úrovně ukazuje první graf (jako podíl na příjmech), druhý graf ukazuje rozdíl mezi oběma veličinami:

graf2

V letech 2012 a 2013 se mezera zmenšila díky pokračujícímu snižování dluhu i díky zlepšujícímu se fundamentu a následnému růstu rovnovážné míry zadlužení. Na konci roku 2013 už mezera dosahovala jen tří procentních bodů. To naznačuje, že celý proces oddlužení může být zhruba u konce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru