Ford Motor jmenoval novým generálním ředitelem dosavadního provozního šéfa Marka Fieldse. 

Nynější výkonný šéf společnosti Alan Mulally odejde z funkce k 1. červenci, sdělila ve čtvrtek společnost podle agentury AP.

"Alan a já jsme přesvědčeni, že Mark a celé výkonné vedení je stoprocentně připraveno vést Ford kupředu, a že nyní nadešel čas tento přechod zahájit," uvedl v prohlášení k výměně na klíčovém postu předseda správní rady automobilky Bill Ford.

Zprávy o jmenování Fieldse novým šéfem se objevily minulý měsíc. Fields řídí každodenní operace firmy od prosince 2012 a od té doby je považován za hlavního kandidáta na Mulallyho nástupce.

Fields sdělil, že se zaměří zejména na pokračování Mulallyho strategického plánu "One Ford". V rámci něj budou pobočky Fordu ve světě sdílet komponenty a design vozů, což má zlepšit kvalitu a snížit náklady.

Mulally přišel do nejvyšší výkonné funkce ve Fordu ze společnosti Boeing v roce 2006, kdy automobilka zažívala krizi. Má zásluhu na výrazném oživení jejího výkonu a ziskovosti a na tom, že firma jako jediná z velkých amerických automobilek nemusela za finanční krize a recese roku 2008 žádat o pomoc federální vládu.

Mulally se netajil tím, že hodlá ve Fordu skončit, a delší dobu zkoumal možnosti významných pozic jinde. Loni se mluvilo o tom, že se uchází o uprázdněný post výkonného šéfa společnosti Microsoft a v roce 2012 diskutoval o možnosti nastoupit do vlády prezidenta Baracka Obamy. V lednu Mulally sdělil, že u Fordu zůstane ještě nejméně rok.

Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru