Ukrajina počínaje 1. květnem výrazně zvýšila ceny plynu pro domácí odběratele. Kyjev tak učinil na nátlak mezinárodních věřitelů výměnou za půjčky, které mají odvrátit krach této východoevropské země. Ukrajinské domácnosti od května zaplatí za plyn o 40 procent více, napsala agentura DPA.

Další zdražování plynu pocítí Ukrajinci od 1. května 2016, kdy se cena této energetické komodity zvedne o 20 procent, v následujícím roce pak o dalších 20 procent. Kyjev tak těmito nepopulárními kroky vyhoví požadavkům Mezinárodního měnového fondu (MMF), které ve středu Ukrajině potvrdilo dvouletý program hospodářské pomoci v hodnotě 17 miliard dolarů (340 miliard korun). První část peněz, a to tři miliardy dolarů, by Ukrajina mohla získat ještě do 8. května.

Rusko po pádu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové vlády v Kyjevě skokově zvýšilo cenu plynu, když počátkem dubna nejprve zrušilo slevu dojednanou v roce 2010 výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolské základny na Krymu.

Bezprostředně poté Moskva zrušila bezcelní vývoz plynu na Ukrajinu, který Kyjevu přiznala, když loni v listopadu odvolal podpis pod smlouvou o přidružení k Evropské unii. Cena ruského plynu pro Ukrajinu se tak zvýšila o více než 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů.

Zdražení ruského plynu vyvolalo na Ukrajině tlak na zajištění alternativních zdrojů takzvaným zpětným dovozem z Evropy. Slovenská plynárenská firma Eustream a ukrajinská společnost Ukrtransgaz již tento týden v Bratislavě podepsaly memorandum o zpětných dodávkách.

Dluh Ukrajiny za dodaný ruský plyn po započtení dubnových nedoplatků činí podle ruského plynárenského monopolu Gazprom 3,5 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč), doposud to bylo 2,2 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru