Španělská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí stoupla o 0,4 procenta, což je nejprudší čtvrtletní růst za šest let. Vyplývá to z dnešních údajů místního statistického úřadu.

Hrubý domácí produkt čtvrté největší ekonomiky eurozóny tak v mezičtvrtletním srovnání zrychlil růst z tempa 0,2 procenta v loňském posledním kvartálu.

Výsledek odpovídal odhadu ekonomů dotázaných agenturou Reuters. Předpoklady ale překonaly údaje v meziročním srovnání. Španělská ekonomika vzrostla o 0,6 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předešlém kvartálu, a zaznamenala tak největší meziroční nárůst za tři roky.

Data naznačují, že hospodářské oživení ve Španělsku nabírá na síle. Španělská ekonomika loni klesla o 1,2 procenta. V samotném třetím čtvrtletí se ale vymanila z více než dvouleté recese.

Španělská centrální banka již dříve předpověděla, že v celém letošním roce ekonomika stoupne o 1,2 procenta. Španělsko se však navzdory oživování ekonomiky nadále potýká s mimořádně vysokou mírou nezaměstnanosti. Podle úterní statistiky stoupla míra nezaměstnanosti v této zemi za tři měsíce od ledna o 0,2 procentního bodu na 25,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru