Kladenská továrna hračkářského koncernu Lego má od ledna nového generálního ředitele. Dána Carstena Rasmussena nahradil šestačtyřicetiletý Holanďan Cornelis Versluis. Ten dosud působil jako viceprezident společnosti pro kvalitu.

Fabrika v největším středočeském městě je pro dánský podnik klíčová – zdobí se tam a balí stavebnice, které pak putují do Evropy, Asie i USA. Týdně tam jsou schopni vyexpedovat až dva a půl milionu krabic. Aktuálně areál prochází rozsáhlou přestavbou, po rozšíření o další halu bude mít komplex rozlohu 150 tisíc metrů čtverečních.

Nadále platí, že už žádné další rozšiřování továrny v Kladně, kromě toho probíhajícího, nebude?

Oznámili jsme velmi ambiciózní a investičně nákladný plán expanze pro příští tři roky. Myslíme si, že to je přesně to, co budeme potřebovat. Navíc, abychom se tu mohli ještě více rozšířit, potřebovali bychom víc místa, které ale nemáme. To je první omezení.

Zastavěli jsme už všechno, co šlo. A do patra jít nemůžeme. A pak máme firemní filozofii, která říká, že výrobní kapacity by měly být co nejblíž trhům, pro něž jsou určeny. Kladno teď vyrábí nejen pro Evropu, ale i pro Asii. Ale v Číně začínáme stavět továrnu. Až ta bude hotová, část kapacity se přesune odsud tam.

Loni se do Kladna přesunula produkce minifigurek. Co dalšího přijde? 

Figurky tady celé kompletujeme, potiskneme je, zdobíme, balíme. Možná se to nezdá, je to poměrně sofistikovaná činnost, protože to musíme dělat hodně rychle. Takže kvůli tomu potřebujeme i šikovné, schopné lidi. Jinak firemní plán je takový, že do Česka se přesune veškeré balení a kompletování stavebnic z Dánska. A ten plán teď realizujeme.

Takže?

Technic je na řadě. Jelikož je ale mnohem náročnější na postavení, je také mnohem náročnější na zabalení, má totiž mnoho malých součástek. Zatím tu děláme jen některé malé části, naplno sem Technic přejde během letošního roku.

Na Kladně se tedy bude sestavovat, zdobit a balit všechno?

Na konci roku 2015 se bude v Kladně balit všechno, co Lego vyrábí, s výjimkou stavebnic Duplo. To je kvůli bezpečnosti, protože je Duplo pro nejmenší děti. Tak jsme se rozhodli, že se Duplo lisuje i balí v našem maďarském závodě.

Než jste nastoupil na post šéfa kladenských operací, byl jste viceprezidentem pro kvalitu. Není to něco úplně odlišného?

V Holandsku jsem vystudoval výrobní inženýrství a výrobě jsem se v minulosti věnoval v jiných firmách, pro něž jsem pracoval. Takže tady v Kladně jsem se vlastně vrátil tam, kde jsem začal. A možná byste se divil, ale oblast kvality byla velmi vzrušující, není zdaleka taková suchařina, jak se může zdát.

Rozbíjeli jste kostičky a sledovali, jak se rozštípnou?

Přesně tak, podíl laboratorních testů byl velký. Třeba jsme zjišťovali, kdy a jak se rozbije Duplo a zda pak nemá ostré hrany. A o to šlo, že když jsme si u něčeho nebyli jistí, že to je opravdu bezpečné, nedali jsme to na trh.

Velký rozhovor s Cornelisem Versluisem si přečtěte ve středečních Hospodářských novinách.

ctete streda

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru