Když v roce 2010 zakládala bývalá vysoká manažerka Komerční banky Lenka Štastná neziskovou organizaci   Business & Professional Women a spouštěla poprvé akci Equal Pay Day neboli den rovnosti platů, netušila, že se z původně subtilní záležitosti stane masová událost, která do pražského hotelu Clarion v pátek přilákala patnáct set žen z celé země.

U sedmdesáti mentorek - zkušených manažerek, podnikatelek a kouček, ženy různého věku, profesí a zájmů hledaly odpovědi, jak skloubit kariéru s rodinou a samy sobě i okolí umět říct, že jsou dobré a zaslouží si stejné ocenění jako muži. Ke kulatým stolům k takzvanému speed mentoringu vždy usedla jedna mentorka a až dvacet žen.  

"Na letošní konferenci úspěšných žen a ani v předchozích ročnících nikdy nešlo o to, abychom společně žehraly na muže nebo si stěžovaly, jak to máme těžké. Jde nám o tom, abychom podpořily ženy v jejich ekonomické nezávislosti," vysvětluje smysl Equal Pay Day Šťastná.

Když s akcí, která je zaměřená na téma rovných příležitostí, networkingu a rozvoje potenciálu žen, Lenka Šťastná začínala, mohla se spolehnout na deset mentorek. Letos se účastnice mohly registrovat bezplatně ke kulatým stolům k sedmdesáti mentorkám. Mezi nimi byly například členka představenstva Plzeňského Prazdroje Drahomíra Mandíková, investorka Margareta Křížová z CEAG, generální ředitelka Mary Kay Barbora Chuecos nebo Radka Dohnalová z Atairu. 

"Často jsou to vnitřní překážky, které brání ženám v rozvoji, ony si prostě nevěří. Otěže má přitom v ruce každá a na Equal Pay Day můžeme ženám nabídnout nástroje, jak je používat," vysvětluje jedna z mentorek ze společnosti Gender Consluting Jana Klampflová.

Další z mentorek, CSR manažerka GE Money Bank Markéta Vaňková to potvrzuje. "Když jsme si dělali průzkum našeho programu pro začínající podnikatelky Život nápadům, zjistili jsme, že 71 procent žen má strach z neúspěchu a přílišných rizik a přes 60 procent se do podnikání nepustí, protože si nevěří, tvrdí, že nemají dost zkušeností," říká Vaňková.

Lenka Šťastná od podzimu spouští v Česku unikátní projekt, "one to one" mentoring pro ženy na nižších manažerských pozicích a malé a střední podnikatelky.

"Nechceme konkurovat projektům Odyssey či Equillibrium, ty jsou v angličtině a jsou pro vysoce postavené manažerky. Chceme dát příležitost ženám z nižších pozic, i ty potřebují zjistit, jak se posunout výš. Mnohé z mentorek páteční akce tak budou i mentorkami programu Business & Professional Women," říká Šťastná, která kromě manažerských pozic v Komerční bance pracovala například řadu let v dozorčích radách firem jako jsou TOS Varnsdorf, Velveta či Chemotex.

Situace se zlepšuje, ideální není

"Rozdíl mezi platy mužů a žen klesl o procentní bod na 15 procent, podíl žen na trhu práce meziročně vzrostl z 62 na 64 procent a nezaměstnanost žen nenarůstá. Změny ale ve srovnání s těmi úspěšnějšími státy přicházejí příliš pomalu," uvedl nedávno Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů, PwC Česká republika.

Britští ekonomičtí analytici PwC v aktuálním žebříčku Index žen na trhu práce (WILM), který hodnotí rozdíly v platech mužů a žen, zjistili, že za poslední rok se ekonomicky nejvíce posunuly ženy v Irsku a Nizozemí. Nejlepší pětici tvoří skandinávské země a Nový Zéland. Česká republika obsadila stejně jako loni 20. místo. 

Když se zeptáte vysoce postavených manažerek, jak větší zapojení žen prosazují ve vedení, většinou řeknou, že je jejich šéf cizinec, pro kterého je to samozřejmost, nebo vsadí na přirozenou soutěživost mužů. "V roce 2011 jsme v jednom renomovaném průzkumu zjistili, že v diverzitě je Plzeňský Prazdroj na pátém místě, no a my přece chceme být ve všem nejlepší," dodává Drahomíra Mandíková.

Související